Agencja zaprasza do Janowa Podlaskiego

W dniach 15-17 sierpnia br. w Janowie Podlaskim po raz kolejny odbędą się Dni Konia Arabskiego. Jak co roku złożą się na nie Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i międzynarodowa Aukcja Pride of Poland. Ponadto po zakończeniu Dni Konia Arabskiego odbędzie się Aukcja Letnia, a 3 najważniejsze polskie stadniny prowadzące hodowlę koni arabskich czystej krwi – w Janowie Podlaskim, Michałowie oraz w Białce – będą otwarte dla zwiedzających. Tradycyjnie Dni Konia Arabskiego swoim patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Podczas Dni Konia Arabskiego szczególnie ważnym dla hodowców wydarzeniem są czempionaty organizowane w ramach Narodowego Pokazu – wtedy o tytuły czempionów klacze i ogiery wszystkich kategorii wiekowych. Wyhodowane w polskich stadninach araby wielokrotnie zwyciężały nie tylko w kraju, lecz również na wielu prestiżowych pokazach za granicą – Werona, Moorsele, Praga, Aachen i Paryż to jedynie początek listy miejsc, gdzie polskie konie arabskie święciły tryumfy. W tym roku Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbędzie się po raz 36.

Natomiast pierwszą aukcję koni arabskich Pride of Poland zorganizował latem 1969 roku ówczesny dyrektor SK Janów Podlaski Andrzej Krzyształowicz. Od tego czasu nieprzerwanie, jako jedyna tego rodzaju impreza na świecie, przyciąga kupców i hodowców, którzy nie wahają się zapłacić zawrotnych kwot za perły polskiej hodowli, a także świat sportu i biznesu oraz rodziny z dziećmi.

Podczas ubiegłorocznej aukcji rekordowe sumy ponownie zapłacili hodowcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii – 3 klacze: EL SAGHIRA ze Stadniny w Michałowie, BELGICA z Janowa Podlaskiego i także michałowska EKSPULSJA, kosztowały łącznie 1,31 mln euro, w tym 500 tys. euro kosztowała pierwsza z nich. Rok wcześniej za klacz EJRENE ze Stadniny Koni w Michałowie kupcy z Emiratów zapłacili 440 tys. euro, a siwą klacz ETNOLOGIA ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Brytyjczycy kupili za 370 tys. euro. W 2011 roku, za siwą klacz PIACENZA z Michałowskiej Stadniny nabywca ze Stanów Zjednoczonych zapłacił 475 tys. euro, a hodowca z Arabii Saudyjskiej siwą klacz PALABRA wylicytował za 400 tys. euro. Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione klacze wielokrotnie zdobywały laury najlepszych koni na pokazach tak w Polsce, jak i za granicą. Najdrożej sprzedanym polskim koniem w historii janowskiej aukcji była klacz KWESTURA wyhodowana w SK w Michałowie, którą w 2008 roku nabył hodowca z Bliskiego Wschodu za 1 milion 125 tys. euro. Rok później klacz PINTA została wylicytowana za 500 tys. euro. Wspomnieć należy także o ogierze EL PASO, którego sprzedano w 1981 roku za zawrotną wówczas kwotę 1 miliona dolarów.

W tym roku organizatorzy zwracają uwagę kupców i publiczności 45. Aukcji Pride of Poland m.in. na ciemnogniadą klaczkę PIACOLLA, siwą klacz NORMA oraz również siwą klacz PERFIRKA. Pierwsza z nich, wyhodowana w Michałowie, sięgnęła w ciągu zaledwie 2 lat po 5 tytułów, w tym po młodzieżowe tytuły Czempionki Polski i Wiceczempionki Europy. Druga z nich także pochodzi z Michałowa i już jako klacz roczna zakwalifikowała się do Top Ten Czempionatu Świata Klaczy Młodszych w Paryżu w 2005 roku, a rok temu wygrawszy czempionat klaczy starszych w Janowie, sięgnęła po najwyższe polskie trofeum – Puchar Prezydenta, wygrywając nagrodę Najlepszego Konia Pokazu. Ostatnią klacz wyhodowano w Stadzie Ogierów w Białce i hodowcy znają ją jako córkę ogiera Gazal Al Shaqab i matkę wybitnej klaczy Perfinka w jednym. W 2011 roku zdobyła ona tytuł czempionki klaczy starszych na Jesiennym Pokazie w Janowie Podlaskim, a przed dwoma laty we francuskim Deauville zdobyła tytuł wiceczempionki na Europejskim Pokazie Hodowców.

Konie arabskie czystej krwi hodowane są w Polsce w trzech stadninach: Janów Podlaski, Michałów oraz Białka, należących do Agencji Nieruchomości Rolnych, która pełni rolę gospodarza Dni Konia Arabskiego. Polskie konie arabskie czystej krwi to dorobek kilkunastu pokoleń hodowców. Najstarsza z nich, Janowska stadnina, powstała w roku 1817, a pierwsze araby pojawiły się w niej w 1885 roku. Dzisiejsza polska hodowla koni czystej krwi należy do najpoważniejszych i najbardziej liczących się na świecie. Wpływa, kształtuje i stymuluje rynki na konie arabskie niemal na wszystkich kontynentach. Dwieście lat temu, kiedy pierwsze konie orientalne dotarły do Polski, wydawało się, że pozostaną tylko gośćmi. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że Polska stała się ich domem.

Szczegółowe informacje na temat Dni Konia Arabskiego, listy koni pokazowych i aukcyjnych, harmonogramy i informacje o cenach biletów znajdują się na stronach internetowych Stadniny Koni w Janowie Podlaskim: www.janow.arabians.pl oraz na stronach Aukcji Pride of Poland: www.prideofpoland.pl.

Akredytacje dziennikarskie:
po jednej bezpłatnej akredytacji dla dziennikarza i fotografa delegowanych przez poszczególne Redakcje

Formularz akredytacyjny: www.prideofpoland.pl
Dodatkowe informacje: Katarzyna Pruchniewicz – 604 346 997

Zaproszenie do Janowa Podlaskiego: http://youtu.be/qz-XnCY816k.

Biuro Rzecznika Prasowego ANR

image gallery?uuid=dd20dad6 f1c7 45d0 8a7c fed62707d78f&groupId=98416&t=140775908image gallery?uuid=ee16689d 8a89 4d42 a4c5 29d3c13b5cb8&groupId=98416&t=140775973

Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl

125ml milk

image gallery?uuid=dd20dad6 f1c7 45d0 8a7c fed62707d78f&groupId=98416&t=140775908
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; czystej; stadniny; arabskich; janowie; janowa; arabskie; polskie; także; aukcji; klaczy; ; arabskiego; pokazach; hodowca; również; informacje; stronach; agencja;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »