W dniu 29 marca odbyło się VI Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, Walne Zgromadzenie przeprowadzono w formie zdalnej. Przewodniczącym obrad został wybrany Zbigniew Stajkowski – Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, a sekretarzem Jerzy Kostrzewa – Członek Zarządu WIR.
W pierwszej części spotkania Delegaci dyskutowali nad przedstawionymi sprawozdaniami z działalności statutowej i finansowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej za rok 2020. Po dyskusji Komisja Rewizyjna przedstawiła Walnemu Zgromadzeniu wniosek o udzielenie absolutorium dla Zarządu za rok 2020. Komisja w uzasadnieniu wskazała, że gospodarka finansowa Izby w roku 2020 prowadzona była racjonalnie, z zachowaniem płynności finansowej. Ponadto Komisja, analizując sprawozdanie z działalności statutowej stwierdziła, że zostało ono opracowane skrupulatnie i obejmuje większość podejmowanych i realizowanych działań Wielkopolskiej Izby Rolniczej w 2020 roku. Podsumowując różnorodność działań Wielkopolskiej Izby Rolniczej i zaangażowanie poszczególnych Członków Zarządu i pracowników Biur Izby, Komisja stwierdziła, że dzięki staraniom Wielkopolskiej Izby Rolniczej udaje się wprowadzić korzystne rozwiązania dla wielkopolskiego i polskiego rolnictwa. By sprostać oczekiwaniom członków Wielkopolskiej Izby Rolniczej w realizowaniu powierzonych mu zadań, Zarząd Izby przystosował swoją pracę oraz Biura Wojewódzkiego i Biur Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej do panującej sytuacji pandemicznej i wprowadził nowe rozwiązania techniczne. Kończąc uzasadnienie Komisja, ze szczególną mocą, podkreśliła fakt, że Zarząd, mimo ograniczeń spowodowanych zagrożeniem pandemicznym, wykonywał wszystkie zadania z należytą starannością.
W wyniku przeprowadzonego głosowania, Członkowie Walnego Zgromadzenia jednogłośnie przyjęli uchwałę o udzieleniu absolutorium Zarządowi za 2020 rok.
Druga część Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej została poświęcona dyskusji na temat projektu Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027, niewystarczającego wsparcia dla rolnictwa w Krajowym Planie Odbudowy i szkód wyrządzanych przez zwierzęta i ptactwo, będące pod ochroną gatunkową. W wyniku dyskusji zostały wypracowane stanowiska odzwierciedlające postulaty i wnioski wielkopolskich rolników, dotyczące omawianych kwestii.
Ponadto Walne Zgromadzenie w drodze uchwały powołało Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu 125-lecia utworzenia i 25-lecia reaktywacji samorządu rolniczego w Wielkopolsce. W skład Komitetu weszli wszyscy delegaci i pracownicy Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Zarząd WIR zaapelował o aktywne włączenie się w organizację tegorocznego Jubileuszu.
Podczas obrad Walnego Zgromadzenia sformułowano także kilka wniosków, między innymi:
- wniosek do Ministra Rolnictwa wniosek o przywrócenie wypłat pomocy dla rolników produkujących trzodę chlewną na terenach objętych strefami ASF, skierowanej na wyrównanie strat spowodowanych niższymi cenami skupu,
- wniosek o skierowanie do Ministra Rolnictwa zapytania o podstawy wprowadzenia zakazu odstrzału dzików w wieku 12-24 miesięcy, w sytuacji kiedy na terenie całego kraju zauważalny jest wzrost przypadków ASF przenoszonych przez dziki.
Na koniec spotkania, wymieniono się wzajemnie życzeniami, ze względu na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy. Delegaci podkreślali przy tym, że zauważalny jest brak spotkań bezpośrednich, jednak zdrowie jest wartością samą w sobie, dlatego musimy przetrwać okres pandemii.
Opracowanie: Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/