ASF w gminie Lipno

W poniedziałek, po przeprowadzeniu badań w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach, została potwierdzona obecność wirusa ASF w gospodarstwie w Ratowicach, gmina Lipno. Gospodarstwo utrzymywało około 12 sztuk świń. Część padło, co było przyczyną kontroli weterynaryjnej, a te które pozostały przy życiu zostały zlikwidowane i zutylizowane, a całe gospodarstwo odkażone. Na razie nie wiadomo co było źródłem zakażenia. Obecnie wszyscy oczekują na wyznaczenie strefy zapowietrzonej i zagrożonej. Na pewno będzie się w nich znajdowało wiele gospodarstw trzodowych, które spotka teraz wiele utrudnień.

Zgodnie z ogólnymi przepisami strefa niebieska wyznaczana jest w promieniu minimum 3 km od ogniska choroby. Przemieszczanie świń do innych gospodarstw albo do rzeźni możliwa będzie po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie świń. Po uzyskaniu tych dokumentów świnie mogą być przemieszczane bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej strefy. Nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem świnie muszą być zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii.

Granice wyznaczonych stref będzie można sprawdzić na mapce w internecie - [ tutaj ].

Paweł Dopierała

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: weterynarii; będzie; lekarza; gminie; gospodarstwo; gospodarstw; rzeźni; urzędowego; uzyskaniu; świnie; świń.; które; zbadane; innych; świadectwa; internecie; ]. paweł; wystawieniu; mo;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »