ASF - propozycje działań

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski wystosował do Ministra Rolnictwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowkiego pismo z propozycjami rozwiązań ograniczających rozprzestrzenianie się ASF:

 

Szanowny Panie Ministrze,

Wielkopolska Izba Rolnicza zauważa i docenia działania podjęte po stwierdzeniu pierwszych przypadków ASF na zachodzie Polski, między innymi budowę płotów, zamknięcie przejść dla zwierząt przy drogach ekspresowych, odstrzał sanitarny itd. Jednakże mając na uwadze dotychczasowe metody walki z ASF oraz fakt wystąpienia pierwszego w tym roku ogniska ASF na dużej fermie trzody w Niedoradzu, w pobliżu granicy z woj. wielkopolskim, należy stwierdzić, że działania te są niewystarczające dla powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

W związku z powyższym proponujemy, aby:

  1. Dziki ze stref niebieskiej, czerwonej i żółtej po odstrzale bezwzględnie i bez zwłoki utylizować, bez pobierania prób i przechowywania tusz w chłodniach. Generuje to bowiem niepotrzebne koszty, a mała pojemność chłodni wydłuża czas depopulacji dzików na zagrożonym terenie. Nie widzimy powodu, dla którego dziki ze stref miały by być traktowane inaczej niż świnie hodowlane, znajdujące się w ognisku i strefie niebieskiej (wybijanie i utylizowanie wszystkich sztuk).
  2. Zezwolić właścicielom i dzierżawcom nieruchomości rolnej oraz myśliwym na budowanie odłowni dzików. Dziki odłowione muszą być w odpowiedni sposób zabite (np. poddane eutanazji), a następnie zutylizowane.
  3. Koszty związane z eliminacją wirusa ASF ze środowiska musi ponieść Skarb Państwa jako właściciel zwierzyny. Kosztami walki z ASF nie może być obarczony tylko rolnik.

Należy stanowczo stwierdzić, że stosowanie samej bioasekuracji bez maksymalnej eliminacji wektorów wirusa ze środowiska, jest niedostatecznie skuteczne. Chory dzik w środowisku, to prosta droga do ogniska choroby w chlewni. Płoty, zamykanie przejść przy drogach itp., tylko spowalniają migracje i tempo epidemii, ale jej nie zapobiegają, nie zatrzymują.

Jedyną skuteczną metodą walki z ASF, która ma szanse być zakończona sukcesem jest całkowita depopulacja dzików w strefach oraz maksymalne ograniczenie dzików na pozostałym terenie. Przykład Czech jest dowodem na to, że walka z ASF może być skuteczna i zakończyć się powodzeniem. Zezwolenie chętnym rolnikom (osobom najbardziej zainteresowanym eliminacją wirusa) na budowę odłowni na swoim terenie wydaje się być jedną ze skuteczniejszych metod pomocy w doprowadzeniu do ograniczenia lub likwidacji populacji dzików.

Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju powoduje, że produkcja rolna napotyka na kolejne trudności, co wpływa niekorzystnie nie tylko na producentów rolnych, ale na całą gospodarkę krajową. Proponowane rozwiązania stanowią pakiet rozwiązań, który umożliwi szersze spektrum walki z ASF w tym jakże trudnym dla całego kraju czasie.

W związku z powyższym zwracamy się z apelem o podjęcie wskazanych działań, które w znaczący sposób wpłyną na sytuację rolników z naszego regionu.

Z poważaniem

 

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Piotr Walkowski

 

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: dzików; wirusa; propozycje; działania; eliminacją; działań; odłowni; terenie.; powyższym; związku; stwierdzić; ; ogniska; drogach; przejść; budowę; sposób; rolnictwa; wielkopol;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »