W województwie mazowieckim pojawiły się kolejne przypadki wścieklizny u lisów. Wyniki badań w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach potwierdziły trzy przypadki. Dwa dotyczą lisów padłych, natomiast trzeci lisa odstrzelonego. Są to przypadki oznaczone numerami 17 - 19 w 2021 r. w Polsce.
Przypadek wścieklizny nr 2021/17 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Mlądz, w gminie Otwock, powiat otwocki, woj. Mazowieckie, nr 2021/18 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Wola Rębkowska, w gminie Garwolin, powiat garwoliński, woj. mazowieckie. Przypadek wścieklizny nr 2021/19 stwierdzono u lisa odstrzelonego w miejscowości Wola Rębkowska, w gminie Garwolin, powiat garwoliński, woj. mazowieckie. Szczegóły dotyczące każdego przypadku wścieklizny znajdziecie Państwo tutaj
Na miejscu wdrożono środki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt zostały wyznaczone obszary zagrożone chorobą.
Przypominamy, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Mając na uwadze niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusa zachęcamy do szczepienia przeciw wściekliźnie także zwierząt nie objętych nakazem obowiązkowego szczepienia. Należy również pamiętać o dokładnym zamykaniu, szczególnie na noc, pomieszczeń inwentarskich.
Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób, zagrażająca również ludziom.
Źródła: dostępne u autora.
Kontakt z autorem: s.paluszkiewicz@wir.org.pl
Sylwia Paluszkiewicz