Konferencja odbyła się 13-14 września 2023 roku w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie. Wydarzenie organizowane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z inicjatywy i we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi uroczyście otworzył Minister Rolnictw i Rozwoju Wsi Robert Telus. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele państwowego doradztwa rolniczego, środowisk rolniczych, instytutów naukowych, szkół wyższych oraz instytucji z otoczenia rolnictwa.
– Doradztwo rolnicze, to coś więcej niż tylko narzędzie. To relacja człowiek – człowiek, człowiek doradca i człowiek rolnik – podkreślił minister Robert Telus podczas konferencji zorganizowanej z okazji 100-lecia doradztwa rolniczego.
Konferencja stanowiła podsumowanie dokonań państwowego doradztwa rolniczego w Polsce. To spotkanie w gronie tych, którzy przyczynili się do sukcesu doradztwa, aktywnie wspierając mieszkańców wsi i upowszechniając dobre praktyki i rozwiązania. Wydarzenie było także okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji nad wyzwaniami czekającymi środowisko doradcze w kolejnych latach. Program konferencji obejmował inspirujące prezentacje i wykłady, sesje plenarne i panele dyskusyjne.
Spotkanie było okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowej pracy, lecz także do rozmów o przyszłości doradztwa rolniczego w Polsce. Zarówno minister Robert Telus, jak i sekretarz stanu w MRiRW Anna Gembicka podkreślali ogromną rolę transferu wiedzy.
– Jestem zwolennikiem, żeby oprócz wniosków – które są bardzo ważne – stawiać na wiedzę. Chcemy, aby doradztwo było doradztwem obiektywnym, opartym na wiedzy. Żeby tę wiedzę, którą wypracowujemy w instytutach, którą wypracowujemy na poletkach w ośrodkach doradztwa rolniczego, zanieść do polskiego rolnika. Bardzo mocno będziemy na to kłaść nacisk – zaznaczył minister Robert Telus.
O przyszłości doradztwa rolniczego mówiła również sekretarz stanu Anna Gembicka, która w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadzoruje działania związane z doradztwem. Wiceminister podkreśliła, że przyszłość doradztwa to nowe technologie i cyfryzacja. Zaznaczyła, że najważniejszym zadaniem dla doradztwa jest niezmiennie przekazywanie wiedzy.
– Ośrodki doradztwa rolniczego są pasem transmisyjnym dla przekazywania osiągnięć nauki, które są wypracowywane w naszych instytutach badawczych bezpośrednio do rolników. Bo czym byłaby nauka, jeżeli wypracowanych dokonań i efektów pracy nie można byłoby wdrażać w praktyce – zauważyła sekretarz stanu Anna Gembicka.
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie aktywnie włączyło się w organizację konferencji. Wspólnie z ośrodkami doradztwa rolniczego przygotowana została wystawa posterowa, towarzysząca konferencji, ukazująca dorobek oraz historię państwowego doradztwa rolniczego. Eksperci z Centrum Doradztwa Rolniczego prowadzili panele dyskusyjne z zakresu: doradztwa technologicznego, doradztwa na rzecz ochrony środowiska i rozwoju rolnictwa ekologicznego, doradztwa na rzecz skracania łańcuchów dostaw oraz doradztwa ekonomicznego i finansowego. Dyskutowano także o doradztwie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, a także o systemie wiedzy i innowacji rolniczych AKIS. W wydarzeniu udział wzięło blisko 350 osób.
Konferencję zakończyła Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Edyta Wieczorkiewicz-Dudek. Pani dyrektor podziękowała wszystkim Gościom, za dwa dni owocnych konsultacji oraz za organizację wydarzenia. Wspomniała także o wyjątkowej akcji ODR-ów w Polsce - „100 litrów krwi na 100-lecie doradztwa rolniczego. Do dziś udało się zebrać ponad 180 litrów tego najcenniejszego daru, ratującego życie.
Jubileuszowa Konferencja była niewątpliwie świętem państwowego doradztw rolniczego. Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z Jubileuszu.