Równowaga na rynku cukru w opinii Copa-Cogeca ulegnie zachwianiu

buraki cukrCopa-Cogeca wezwała państwa członkowskie do odrzucenia planów KE, które zachwiałyby równowagą na rynku i podważyły porozumienie dotyczące reformy nowej WPR. Głosowanie na ten temat ma odbyć się podczas najbliższego posiedzenia Komitetu Zarządzającego w dn. 27 lutego.

Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, ostrzegł: „Od stycznia 2013 r. ceny cukru w UE spadły średnio o 100 €/t, podczas gdy szacuje się, że zapasy cukru kwotowego są na najwyższym poziomie od roku 2007/08. Na rynku istnieje nadwyżka, a ceny cukru białego na rynkach światowych nie pokrywają kosztów produkcji nawet w przypadku najbardziej konkurencyjnych producentów. Dlatego też Komisja nie może wprowadzać środków, które doprowadzą do zalania rynku cukrem. Doprowadziłoby to do bardzo istotnych wahań na rynku, wywołałoby większą presję na sektor i zagroziłoby zatrudnieniu na obszarach wiejskich UE. Co więcej, wszelki spadek cen wynikający z zastosowania takich środków byłby korzystny jedynie dla przemysłu cukrowniczego, ponieważ klienci nigdy nie odczuwają obniżki cen. Wpłynie to na dalsze pogorszenie dochodów rolników, które już równe są połowie średnich dochodów”.

125ml milk

buraki cukr
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: copa-cogeca; podczas; które; opinii; presję; obszarach; sektor; spadek; wszelki; ; wiejskich; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »