Pod tym tytułem odbyła się konferencja, nad którą patronat objęła Wielkopolska Izba Rolnicza. Spotkanie odbyło się 10 lutego w Ośrodku Hodowli Zarodowej "Garzyn" Sp. z o.o. Organizatorami konferencji był Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, firma Sumi Agro Poland Sp. z o.o. oraz OHZ "Garzyn".
Konferencja miała na celu podsumowanie trwających od 2011 badań wpływu środków ochrony roślin na owady zaliczane do grupy zapylaczy. Badań takich podjął się Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Sumi Agro Poland Sp. z o.o. oraz gospodarstwami zlokalizowanymi na terenie całego kraju w tym w Ośrodku Hodowli Zarodowej "Garzyn". Celem badań było określenie wpływu owadów zapylających na ilość i jakość plonu rzepaku ozimego, a także pośredniego wpływu na poziom plonowania zastosowanych do ochrony rzepaku ozimego insektycydów o różnej toksyczności dla pszczoły miodnej. Wyniki badań przedstawił Grzegorz Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin. Z badań wynika, że najwyższy plon uzyskano z rzepaku odizolowanego od owadów szkodliwych, którym zapewniono pełne zapylenie. Spośród kombinacji insektycydowych najlepsze parametry plonu uzyskano przy zastosowaniu insektycydu niekwalifikującego się jako toksyczny dla pszczoły miodnej, najgorsze zaś dla insektycydów sklasyfikowanych jako bardzo toksyczne dla pszczoły miodnej. Wyniki badań posłużą do opracowania bezpiecznych dla zapylaczy i innych owadów pożytecznych zaleceń ochrony rzepaku ozimego.
Program konferencji uzupełniony został o dwa wystąpienia: "Ochrona roślin wczoraj, dziś i jutro" prof. dr hab. Stefana Pruszyńskiego oraz "Ochrona roślin a ochrona pszczół" mgr Grzegorza Pruszyńskiego.
Gościem konferencji była Wiceminister Rolnictwa Zofia Szalczyk, która w swoim wystąpieniu odniosła się do założeń przygotowywanego właśnie PROW 2014-2020, przypominając jednocześnie, że cały czas trwają konsultację w tych kwestiach i można zgłaszać swoje uwagi i spostrzeżenia co do założeń programu.
W konferencji uczestniczył także Poseł i zarazem Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, który odniósł się do bieżącej sytuacji w rolnictwie, poruszając kwestie dotyczące embarga Rosji na wieprzowinę pochodzącą z UE, ograniczenia wędzenia wędlin oraz zakazu uboju rytualnego.
Katarzyna Strzyż
Biuro WIR w Ostrowie Wlkp.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/