Ministerstwo nie ma środków na rekompensaty dla rolników ze stref niebieskich

1

W Wielkopolsce, zagłębiu trzodowym naszego kraju, mamy już dwie strefy niebieskie wyznaczone Decyzją Wykonawczą Komisji Europejskiej. Te strefy z jednej strony mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby ale z drugiej strony powodują znaczące utrudnienia dla rolników, których gospodarstwa rolne w takich strefach się znalazły. Utrudnienia te mają bardzo wymierny finansowy charakter. O ile jeszcze tydzień temu za tuczniki poza strefą zakłady mięsne oferowały średnio 5,00 zł/kg wagi żywej o tyle w strefie było to tylko około 3,60 zł/kg. Zgodnie z informacją, którą otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej na nasz wniosek o ograniczenie w czasie obowiązywania stref niebieskich, dzięki wyznaczeniu tych stref, sprzedaż żywca z pozostałych lokalizacji może odbywać się bez przeszkód. Ta odpowiedź jasno wskazuje, że rolnicy, którzy bez swojej winy znaleźli się w strefie niebieskiej i tracą swoje dochody powinni otrzymywać stosowne rekompensaty. Z takim wnioskiem zwróciliśmy się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi [pismo tutaj]. Niestety otrzymaliśmy odpowiedź [pismo tutaj], że w chwili obecnej takich środków nie ma. Ministerstwo odpowiedziało również, że jeśli w ramach PROW znajdą się jakieś oszczędności i rezerwy to będzie możliwość uruchomienia rekompensat dla rolników ze stref niebieskich. Odpowiedź taka, jest oczywiście dla nas niesatysfakcjonująca, w związku z czym ponownie wystosowaliśmy wniosek o podjęcie działań, mających na celu łagodzenie skutków ekonomicznych ponoszonych przez rolników ze stref niebieskich [pismo tutaj].

Opracowanie: Andrzej Przepióra


Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ministerstwo; niebieskich; odpowiedź; [pismo; strefie; utrudnienia; wniosek; strony; rolników; komisji; takich; otrzymaliśmy; strefy; środków; rolników; rekompensaty; rolnictwa; tutaj].; t;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »