Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu w ramach targów FERMA odbywających się w Łodzi, w dniach 16-18.02.2018r. zorganizowało „Forum wymiany doświadczeń przedsiębiorczych rolników”. W pierwszym dniu na forum poruszono zagadnienia dotyczące produkcji mleka. Dwóch przedsiębiorców rolnych: Pani Dorota Wyrobek oraz Pan Leszek Seraszek przedstawili innowacyjne rozwiązania, które zastosowali w swoim gospodarstwie.
Pan Seraszek – rolnik gospodarujący na powierzchni 320 ha użytków rolnych i posiadający ponad 400 sztuk krów mlecznych podkreślił, że jego innowacyjność wynika z zastosowania robotów udojowych firmy DeLaval, separatora gnojowicy oraz wykorzystania systemu automatycznego pobierania prób samplery i systemu odpajania cieląt URBAN. Dzięki tym rozwiązaniom jego gospodarstwo wiele zyskało, a on sam ma możliwość bieżącego kontrolowania zadawania paszy, rozrodu, czy też pokrycia bydła, dlatego też każdemu poleca zastosowanie w swoich oborach innowacyjnych rozwiązań.
Kolejny prelegent – Pani Wyrobek - właścicielka gospodarstwa w województwie dolnośląskim gospodarująca na powierzchni 330 ha użytków rolnych, posiadająca stado 320 krów mlecznych opowiedziała o własnej oborze, w której to produkcja mleka realizowana jest w oparciu o rozwiązania firmy Lely. Zastosowano w niej m.in. roboty udojowe Lely Astronaut, system automatycznego żywienia Lely Vector, cielętniki i odpajalnie Lely Urban, a także systemy monitorowania parametrów zdrowotnych, systemy wykrywania rui oraz program do zarządzania stadem. Tak jak poprzednio zastosowane rozwiązania znacznie ułatwiły pracę i polepszyły działanie gospodarstwa. Nastąpił bowiem znaczny wzrost wskaźnika rozrodu, zwiększyła się zdrowotność stada. Siłę roboczą ograniczono do minimum dzięki czemu gospodarstwo wyeliminowało zagrożenie związane z nagłą nieobecnością pracowników.
Po zakończonej prezentacji gospodarstw nastąpiła dyskusja na której poruszono zagadnienia związane z:
- formą i możliwościami finansowania inwestycji,
- zdrowotnością zwierząt przy wysokim poziomie wydajności mlecznej (powyżej 10000 litrów mleka od krowy) oraz częstotliwości udoju nawet do 7 razy w ciągu doby,
- innowacyjnymi rozwiązaniami w oborze zmniejszającymi pracochłonność produkcji,
- obniżką kosztów produkcji i usprawnienia procesu produkcyjnego.
Forum stanowiło doskonałe miejsce do zapoznania się z nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami w produkcji mleka, dyskusji i wymiany doświadczeń między zainteresowanymi stronami, a także uzyskania informacji od praktyków na tematy odnoszące się do produkcji mleka.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/