9 grudnia podczas Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich w Turku miało miejsce podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursu kulinarnego pt. „Wielkopolska miodem i mlekiem płynąca”.
Celem konkursu było przybliżenie wielkopolskich tradycji kulinarnych, prezentacja umiejętności kulinarnych uczestników konkursu oraz promowanie społecznej aktywności mieszkańców wsi. Potrawy zgłoszone w konkursie przygotowywane były z produktów pochodzących z wielkopolskich gospodarstw oraz w oparciu o przepisy tradycyjnej kuchni wielkopolskiej.
W konkursie, który trwał od lutego do końca września uczestniczyły Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa oraz stowarzyszenia i organizacje działające na terenach wiejskich. Warunkiem udziału w konkursie było przeprowadzenie degustacji konkursowej potrawy dla grupy około 50 osób oraz przesłanie zgłoszenia wraz z przepisem i dokumentacją zdjęciową z tego wydarzenia. Degustacje odbywały się podczas spotkań okolicznościowych, różnego rodzaju uroczystości, targów czy dożynek. Po wnikliwej analizie materiałów zgromadzonych podczas trwania całego konkursu Komisja Konkursowa wyłoniła 22 laureatów:
- Powiat krotoszyński
- KGW Budy
- KGW Zdziętawy
- KGW w Nowej Wsi
- KGW Wyki
- KGW Rozdrażew
- Powiat średzki
- KGW Zwola
- KGW Zielniczki
- KGW Czarne Piątkowo i Grojec
- KGW Szlachcin
- KGW Starkówiec Piątkowski
- Powiat kaliski
- KGW przy OSP Chełmce
- KGW w Opatówku
- Grupa Odtworzeniowa Dziedzictwa Kulturalnego miejscowości Sobiesęki Trzecie pn. ,,Okupniczanki”
- Powiat gnieźnieński
- KGW Szczyżewo Paczkowe
- Grupa dla Rybna Wielkiego Kiszkowo
- Powiat rawicki
- Stowarzyszenie K.L.A.R z Kawcza
- Sołectwo Czechnów
- Powiat pleszewski
- Kółko Włościanek z Żegocina
- Powiat jarociński
- Stowarzyszenie ,,Przyszłość Kotlina
- Powiat poznański
- KGW z Trzcielina
- Powiat ostrowski
- KGW Czekanów
- Powiat słupecki
- KGW Kanwa z Orchowa
Gratulację laureatom Konkursu złożyli: Poseł do PE Andrzej Grzyb, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, Honorowy Prezes KRIR i WIR Józef Waligóra oraz Członek Polskiej Akademii Smaku Witold Wróbel. Laureaci Konkursu otrzymali nagrody w postaci wycieczki do Brukseli połączonej ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego ufundowaną przez Posła do PE Andrzeja Grzyba oraz książkę pt. „Wielkopolski Kucharz” będącą przedrukiem książki kucharskiej z 1876 roku. To pierwsza książka, która w swoim tytule odwołuje się do regionu, z którego zebrane zostały przepisy. Autorką książki jest Maria Śleżańska, ukrywająca się pod pseudonimem Maryan. Książka wydawana była przez 56 lat, a kolejne jej wydania, miały ogromny wpływ na kształtowanie się świadomości kulinarnej w naszym regionie.
Książka wydana został przez Wydawnictwo Stowarzyszenie Slow Food Wielkopolska.
Zainteresowanych zakupem odsyłamy na FB Slow Food Wielkopolska
Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/