Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród miało miejsce 25 stycznia podczas uroczystości związanych z rocznicą 100-lecia Powstania Wielkopolskiego oraz polonizacji izb rolniczych, która odbyła się w Zespole Szkół Przyrodniczych na poznańskim Golęcinie. Tematem przewodnim konkursu były Kulinaria patriotyczne. Temat ten wybrany został z uwagi na obchodzony w 2018 roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego też względu zachęcaliśmy do pochylenia się nad historyczną kuchnią wielkopolską i jej bogatymi tradycjami oraz rozpowszechniania patriotyzmu kulinarnego.
Konkurs trwał od 1 stycznia do 15 grudnia 2018 roku. Do Konkursu zgłosiło się 50 uczestników. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, każdy uczestnik zobowiązany był do przygotowania potrawy nawiązującej do wielkopolskiej kuchni tradycyjnej i historycznej oraz przeprowadzenia degustacji w trakcie dowolnego spotkania okolicznościowego z udziałem co najmniej 50 osób. Po przeprowadzonej degustacji należało przesłać relacje fotograficzną z przeprowadzonej degustacji wraz z przepisem na konkursową potrawę i opisem jej kontekstu historycznego. Po ocenie materiałów przekazanych przez uczestników konkursu Komisja Konkursowa wyłoniła siedmiu laureatów konkursu, którzy przeszli do etapu drugiego polegającego na zaprezentowaniu konkursowej potrawy podczas podsumowania konkursu.
Podsumowania konkursu oraz przedstawienia laureatów dokonał Witold Wróbel Członek Polskiej Akademii Smaku i Sekretarz Komisji Konkursowej, która czuwała nad przebiegiem konkursu.
Laureatami konkursu zostali:
- Grupa dla Rybna Wielkiego,
- Restauracja P jak Pyszne,
- KGW Michalcza,
- Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich w Wielichowie,
- Stowarzyszenie K.L.A.R. Kawcze Lokalnie Aktywnie Razem,
- Sołectwo Wtórek,
- Polski Związek Łowiecki.
Wyróżnienie specjalne przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich Orchowo.
Dodatkowo Komisja konkursowa przyznała wyróżnienia, które otrzymali następujący uczestnicy:
- KGW Budy,
- KGW Zdziętawy,
- KGW Wyki,
- KGW Chełmce.
Laureaci konkursu i uczestnicy, którym przyznano wyróżnienia otrzymali nagrody ufundowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolską Izbę Rolniczą. Nagrody wręczyli Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski oraz Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja Konkursowa w składzie:
- Piotr Walkowski - Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Przewodniczący Komisji,
- Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego,
- Witold Wróbel - Członek Polskiej Akademii Smaku,
- Mateusz Sieradzki - koordynator Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska,
- Katarzyna Strzyż - koordynator konkursu.
Po zakończeniu uroczystości odbyła się biesiada, podczas której uczestnicy spotkania mieli możliwość skosztować potraw przygotowanych przez laureatów konkursu. Gości częstowano: gołąbkami, pierogami, kiełbasą białą parzoną, barszczem z buraków, flakami z gęsich żołądków, smażoną kaczką z dodatkami oraz pieczonym dzikiem.
Katarzyna Strzyż
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/