„Polskie rolnictwo dziś i perspektywa jego rozwoju”

W trzecim dniu targów Polagra-Premiery z inicjatywy Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej odbyła się konferencja nt. kondycji polskiego rolnictwa i jego perspektyw po 2020 roku.

1

 

Konferencję otworzył prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, który przywitał prelegentów prof. Walentego Pocztę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr Mirosława Drygasa z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz współorganizatora Piotra Walkowskiego - prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Podczas spotkania prezes KRIR zaznaczył, że najistotniejsze w kształtowaniu Wspólnej Polityki Rolnej jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację polskiego sektora rolno-spożywczego.

2

 

Problemy i wyzwania rozwojowe stojące przed polskim sektorem rolno-żywnościowym zostały szczegółowo przedstawione przez prof. Walentego Pocztę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jak podkreślił, mimo dużego postępu związanego z integracją europejską, to polskie gospodarstwa wciąż są mniej konkurencyjne w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów. Struktura naszych gospodarstw jest zbyt rozdrobniona by móc rywalizować na tym samym poziomie z gospodarstwami na zachodzie, dlatego mniejsze gospodarstwa poniżej 10 ha zmuszone są do szukania dodatkowych źródeł dochodu poza rolnictwem.

Dr Mirosław Drygas z IRWiR PAN, omówił potencjalne kierunki zmian WPR po 2020 roku. Zaznaczył, że Unia Europejska jest dopiero na początku dyskusji w sprawie kształtu nowej WPR, ale już pojawiają się całkowicie odmienne propozycje. Najwięcej krytycznych uwag pojawia się w stosunku do sposobu dystrybucji płatności bezpośrednich oraz złożoności i braku skuteczności zazielenienia. Jednym z założeń Komisji Europejskiej jest powiększenie swobody w kształtowaniu systemów kontroli i nakładania kar, który ma na celu ograniczenie biurokracji, z którą muszą zmagać się rolnicy.

3

 

Po części wykładowej spotkania odbyła się debata, podczas której dyskutowano nad problemem walki z ASF w Polsce.

Maria Deresińska

 

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: pocztę; uniwersytetu; walentego; który; rolnictwa; prezes; przyrodniczego; podczas; „polskie; naszych; gospodarstwa; kształtowaniu; zaznaczył; ; polskiego; spotkania; rozwoju”; perspektyw;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »