To cykl bezpłatnych spotkań, które odbywają się w każdym powiecie województwa wielkopolskiego. Szkolenie inauguracyjne miało miejsce w dniu 21 września br. w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu. W wykładach uczestniczyli rolnicy z powiatu poznańskiego.
Celem tych szkoleń jest odtwarzanie, ochrona i wzbogacanie ekosystemów powiązanych z rolnictwem i leśnictwem, obejmujące następujące cele szczegółowe – odtwarzanie, ochrona i wzbogacanie różnorodności biologicznej, w tym na obszarach Natura 2000 i obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, oraz rolnictwa o wysokiej wartości przyrodniczej, a także stanu europejskich krajobrazów.
Ramowy program obejmuje następującą tematykę:
- Obowiązek ochrony różnorodności biologicznej w przepisach UE i przepisach krajowych;
- Ochrona bioróżnorodności a ochrona środowiska;
- Zasady i metody ochrony bioróżnorodności w rolnictwie;
- Zasady integrowanej ochrony roślin;
- Systemy produkcji uwzględniające zasady bioróżnorodności i zapewniające jakość surowców rolniczych;
- Realizacja wyznaczonych dla sektora rolnego celów i zadań w „Programie ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej wraz z Planem działań na lata 2015–2020”;
- Działania wdrażane w ramach PROW 2014–2020 przyczyniających się do ochrony różnorodności biologicznej oraz korzyści z ich realizacji, zarówno dla rolników, jak i środowiska oraz a korzyści stosowania prośrodowiskowych systemów produkcji rolnej.
Prócz tej tematyki, wykładowcy omówili Krajowy Program Strategiczny, w tym ze szczególną uwagą ekoschematy i dobrostan zwierząt. Te kwestie są bardzo ważne, gdyż dotyczą zmian wymogów dotyczących płatności bezpośrednich. Jest to nowe podejście do produkcji rolniczej uwzględniające dbałość o środowisko. Oczywiście podejmowanie określonych praktyk, niesie za sobą rekompensaty finansowe. Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj. Natomiast szczegółowe wyliczenia płatności dla gospodarstw (autorstwa Pawła Dopierały – kierownika Biur Powiatowych WIR w Gostyniu i Lesznie) znajdą Państwo tutaj.
Z kolei
Przypominamy, że w szkoleniu uczestniczyć mogą: rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami powiatowymi i zapisywanie się na szkolenia. Ilość miejsc ograniczona. Kontakt do Biur Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej znajduje się na stronie www.wir.org.pl w zakładce Biura WIR.
Opracowanie:
Marta Ceglarek