31 sierpnia br. Komisja Europejska zatwierdziła polski Krajowy Plan Strategiczny, który będzie regulował przyznawanie środków finansowych dla rolników w latach 2023-2027. Wielkopolska Izba Rolnicza wielokrotnie zgłaszała swoje uwagi do tego planu oraz zasadnicze zastrzeżenia, dotyczące między innymi zbyt niskiego poziomu finansowania coraz rosnących wymagań wobec rolników, związanych z ochroną środowiska oraz klimatu.
Nie czekając na formalne zatwierdzenie tego planu rozpoczęliśmy serię publikacji dotyczących poszczególnych mechanizmów wsparcia. Te publikacje znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej w zakładce Nowa Wspólna Polityka Rolna.
Wielkopolska Izba Rolnicza w konsorcjum z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz 15 Ośrodkami Doradztwa Rolniczego organizuje w województwie Wielkopolskim cykl szkoleń pn. „Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej”. Szkolenie współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 –Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, i dla uczestników jest bezpłatne.
Tematyka szkolenia dotyka bardzo istotnych kwestii związanych z prowadzeniem zyskownej produkcji rolnej z uwzględnieniem celów zwiększania bioróżnorodności. Podczas szkolenia prezentowane są praktyki, które z jednej strony są korzystne dla klimatu ale przyczyniają się również do zwiększania zasobności gleby, retencji wody, co ma bezpośredni wpływ na plony. Pokazujemy także, jak na takich praktykach rolnik będzie mógł korzystać finansowo poprzez nowe narzędzia, jakimi są ekoschematy, produkcja integrowana, do której w nowej perspektywie będzie dodatkowa dopłata czy rolnictwo ekologiczne, którego zasady dofinansowania będą uproszczone.
Dlaczego to jest tak ważne? Według naszych i innych ekspertów szacunków poziom dopłat dla gospodarstwa, które nie będzie wdrażało takich praktyk spadnie do około 70% tego, co dzisiaj otrzymuje rolnik. Dodatkowo, wiele elementów tzw. zazielenienia, za które dzisiaj jest dopłata, przechodzi do „warunkowości”, gdzie brak spełnienia tych wymogów będzie skutkował potrąceniami i karami. Więcej informacji o prowadzonych szkoleniach znajdą Państwo tutaj
Wielkopolska Izba Rolnicza przygotowała również „broszurę” informacyjną opisującą poszczególne mechanizmy wsparcia, z których będzie można skorzystać.
Zobacz również:
Wyliczenia płatności dla gospodarstwa autorstwa Pawła Dopierały
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/