- Zrobimy wszystko co możemy, aby pomóc plantatorom czarnej porzeczki – powiedział dziś podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk odnosząc się do aktualnej sytuacji na tym rynku dodając jednocześnie, że - ministerstwo na bieżąco monitoruje sytuacje na rynku owoców miękkich, w tym na rynku czarnej porzeczki, a już 8 lipca rozpoczął się cykl konsultacji w tej sprawie.
Wiceminister przypomniał, że na pierwszy ogień poszły organizacje przetwórców. Jednym z tematów rozmów była trudna sytuacja na rynku czarnej porzeczki.
- Rozmowy będą kontynuowane po zakończeniu przez ministra Marka Sawickiego wizyty w USA – zapowiedział podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk.
Podkreślił także, że pojawiające się w mediach żądania dotyczące ustalenia przez rząd ceny minimalnej na porzeczki są niemożliwe do spełnienia. Zarówno przepisy krajowe, jak i unijne nie przewidują takiej możliwości. Polska, podobnie jak i inne kraje członkowskie UE, nie ma także możliwości samodzielnego podejmowania działań interwencyjnych na rynkach rolnych czy przyznawania producentom pomocy poza pomocą de minimis, której uruchomienie również podlega ściśle określonym warunkom.
- Zostało już skierowane pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zbadania czy nie doszło do zmowy cenowej – poinformował wiceminister.
Wspólna organizacja rynków produktów rolnych w sektorze owoców i warzyw przewiduje, że wszelkie formy wsparcia dla tego sektora są kierowane do i za pośrednictwem uznanych organizacji producentów owoców i warzyw. Dlatego w związku z powtarzającymi się sytuacjami kryzysowymi na rynkach owoców i warzyw, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od wielu lat zachęca producentów tego sektora, w tym producentów porzeczki czarnej do zrzeszania się w podmiotach, które mają m. in. pełnić rolę stabilizującą na rynku owoców i warzyw tj. w organizacjach producentów. Głównym ich celem jest umacnianie pozycji rynkowej producentów. Podmioty te mogą efektywnie planować produkcję, tak aby dostosować ją do popytu, zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Ponadto, koncentrując podaż stają się odpowiednio dużymi partnerami dla zakładów przetwórczych reprezentujących duży popyt. W takich relacjach organizacje producentów mają realny wpływ na poziom cen, które uzyskują za dostarczane do przetwórstwa produkty. Podmioty te posiadając osobowość prawną mogą być stroną w kontraktach zawieranych bezpośrednio z zakładami przetwórczymi.
Minister Marek Sawicki przedstawił szczególnie trudną sytuację producentów porzeczki czarnej z powodu bardzo niskich cen oferowanych przez podmioty skupujące podczas poniedziałkowej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli.
Obiecane ustawy, o których mówią protestujący (ustawa o Agencji Rynku Rolnego oraz ustawa o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych) zostały przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przyjęte przez Radę Ministrów i znajdują się teraz w Parlamencie. Od tempa prac parlamentarzystów zależy kiedy wejdą w życie.
Do pobrania:
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/