shiuz__750 x 100 px_1

Zmiana zasad szacowania szkód łowieckich coraz bliżej

dzik

7 czerwca 2016 r. Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wspólnym posiedzeniu z Komisją Ochrony Środowiska przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie, uchwalonej przez Sejm w dniu 20 maja 2016 r. Komisje przyjęły drobne poprawki zgłoszone przez biuro prawne, w związku z czym po przyjęciu przez Senat na posiedzeniu plenarnym projekt trafi ponownie pod obrady Sejmu.

Celem nowelizacji jest wprowadzenie przejrzystych zasad dotyczących odpowiedzialności za szkody wyrządzone w płodach i uprawach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz szkody wyrządzone przy wykonywaniu polowania.

Ustawa wprowadza regułę, zgodnie z którą Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, w tym wyrządzone przez te zwierzęta w przypadku objęcia ich całoroczną ochroną.

Zostanie utworzony Łowiecki Fundusz Odszkodowawczy współfinansowany ze składek kół łowieckich oraz budżetu państwa. Szkody spowodowane przez zwierzynę rolnicy będą mogli zgłaszać do wojewody bezpośrednio lub poprzez gminę, straty będą szacować przedstawiciele wojewody. Wprowadzono możliwość powołania rzeczoznawcy z listy prowadzonej przez izby rolnicze, aby rozstrzygać sporne sprawy bez udziału sądu.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.


Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

dzik
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: szkody; wyrządzone; łowieckich; ; będą; ustawy; ; rolnych; płodach; uprawach; zmiana; ; projekt; bliżej; posiedzeniu; szkód; szacowania; Łowiecki;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »