W dniach 22-24 kwietnia br. w Sierakowie miało miejsce coroczne Walne Zgromadzenie Europejskiego Stowarzyszenia Stadnin Państwowych ESSA. Zjazd po raz drugi odbył się w Polsce, co stanowi dowód uznania i wielkie wyróżnienie dla polskiej państwowej hodowli koni.
Europejskie Stowarzyszenie Stadnin Państwowych ESSA (European State Stud Association) to organizacja zrzeszająca państwowe stadniny i stada ogierów z całej Europy. Organizacja ta zrzesza 32 członków z 15 krajów europejskich: Austrii, Bułgarii, Czech, Finlandii, Francji, Irlandii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Słowacji, Słowenii i Węgier. Wchodzące w skład ESSA polskie instytucje hodowli koni to Stado Ogierów w Sierakowie – tegoroczny gospodarz Walnego Zgromadzenia, Stadnina Koni w Michałowie i Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, gdzie członkowie Stowarzyszenia spotkali się w 2009 roku. Pomysł powstania ESSA zrodził się już w roku 2003, gdy dyrektorzy państwowych europejskich ośrodków hodowli koni zaczęli się spotykać celem wymiany doświadczeń, omówienia wspólnych problemów i wypracowania strategii ich rozwiązania. Oficjalnie Stowarzyszenie powstało 6 lat później, a jego siedzibą jest Stadnina Koni w Marbach w Badenii-Wirtembergii, która szczyci się ponad 500-letnią historią.
Podczas tegorocznego Walnego Zjazdu ESSA szczególne zainteresowanie wzbudziły pokazy koni ras hodowanych w polskich państwowych stadninach i stadach ogierów oraz konferencja poświęcona państwowej hodowli koni w Europie.
Pokaz koni zorganizowany przez Agencję Nieruchomości Rolnych został przyjęty z ogromnym entuzjazmem, zarówno przez zaproszonych gości z kraju i zagranicy, jak i publiczność, która tłumnie przybyła na show na sierakowskim hipodromie. Wszystkie konie zaprezentowane w czasie pokazu pochodziły ze Spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Sierakowska publiczność miała jedyną w swoim rodzaju okazję zobaczyć konie niemal wszystkich ras hodowanych w polskich państwowych stadninach: konie zimnokrwiste, koniki polskie, konie huculskie, konie czystej krwi arabskiej, konie małopolskie, konie wielkopolskie, konie angloarabskie, konie szlachetne półkrwi i konie śląskie. W trakcie pokazu swoje umiejętności zaprezentowali również kaskaderzy konni Pawła Apolinarskiego specjalizujący się w dżygitówce, czyli woltyżerce kozackiej.
Członków ESSA w Sierakowie powitali Prezes PRH GAŁOPOL Marian Pankowski i Dyrektor Stada Ogierów w Sierakowie Paweł Wójtowicz. W imieniu Prezesa ANR Leszka Świętochowskiego gości przywitała Aneta Burghardt Zastępca Dyrektora Zespołu Nadzoru Właścicielskiego. W swoim przemówieniu przedstawiła dorobek ponad 20-letniej działalności Agencji Nieruchomości Rolnych.
Z kolei Anna Stojanowska z Sekcji Hodowli ZNW ANR, szczególną uwagę zwróciła na konie hodowane w państwowych stadach i stadninach. Natomiast prof. Zbigniew Jaworski Prezes Polskiego Związku Hodowców Koni omówił sytuację koni w Polsce w hodowli państwowej i prywatnej. W wystąpieniu podał wiele przykładów wybitnych koni wyhodowanych w Polsce. Swoje prezentacje przedstawiali także goście z zagranicy – z francuskiej Narodowej Stadniny Le Pin założonej na polecenie króla Ludwika XIV, słoweńskiej Narodowej Stadniny Lipica, która funkcjonuje nieprzerwanie od 1580 roku i niemieckiej Federalnej Stadniny Redefin, która w 2012 roku świętowała dwusetlecie istnienia.
Gospodarze tegorocznego Walnego Zgromadzenia ESSA: Przedsiębiorstwo Rolno-Hodowlane GAŁOPOL i jego zakład Stado Ogierów w Sierakowie, to strategiczne spółki Skarbu Państwa, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych. Spółkami Skarbu Państwa są także Stado Ogierów Książ (zakład Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim), Stadnina Koni Nowe Jankowice i jej zakład Stado Ogierów Kętrzyn, Stadnina Koni Prudnik, Stadnina Koni Racot, Stadnina Koni Huculskich Gładyszów (zakład Kombinatu Rolnego Kietrz), Stadnina Koni Michałów i Stadnina Koni Janów Podlaski, których konie wzięły udział w pokazie.
W 2016 roku Walny Zjazd ESSA odbędzie się w portugalskiej Stadninie Koni Alter Real, w której od 1748 roku hodowane są gorącokrwiste konie luzytańskie.
Biuro Rzecznika Prasowego ANR
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl