Operacja „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” to przede wszystkim praktyczne podejście do produkcji ekologicznej. Połączenie innowacyjnej praktyki z wieloletnią wiedzą otwiera śmiałość polskich rolników na wdrażanie inspiracji we własnych gospodarstwach.
7 czerwca 2024 r. uczestnicy operacji pn. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” wspófinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) „zajrzeli” do gospodarstwa demonstracyjnego w Ludwinowie w województwie lubelskim, prowadzonego z pokolenia na pokolenie. Gospodarstwo specjalizuje się w ekologicznej hodowli bydła mlecznego i przetwórstwie mleka, sprzedawanego bezpośrednio z gospodarstwa w formie mleka świeżego lub jego przetworów.
Właściciele Ekologicznego Gospodarstwa Pod Kasztanem bardzo dbają o swoje krowy, które od wiosny do jesieni wypasane są na łąkach, prowadzonych w sposób ekologiczny, bez żadnych nawozów chemicznych (tylko sam obornik). W zimę krowy karmione są, zebraną własnymi siłami sianokiszonką, sianem oraz słomą, pochodzącą z ekologicznych pól gospodarstwa. Krowy widzą słońce, biegają po łąkach, odżywiają się zdrowo, przez co dają najlepsze, najzdrowsze mleko!
Takie najzdrowsze i najlepsze mleko oraz wyśmienite masło, a także doskonałe różnorodne sery, uczestnicy demonstracji mogli spróbować i potwierdzić ich wyjątkowość podczas wizyty.
Tematem szczegółowym prowadzonej demonstracji w tym obiekcie jest „Poprawa laktacji i składu mleka krów w warunkach produkcji ekologicznej”. Podczas wizyty przedstawiono możliwości zastosowania uzupełniającej mieszanki ziołowej o pozytywnym wpływie na wydajność, skład i jakość mleka. Poprawa wskaźników produkcyjnych krów mlecznych w poszczególnych okresach laktacji oraz poprawa składu i jakości mleka krów (również przydatności do produkcji przetworów mlecznych) to istotne zadanie dla ziół.
W produkcji zwierzęcej zapewnienie zwierzętom warunków środowiska najbardziej zbliżonych do naturalnych jest nie lada wyzwaniem. Bydło, zwłaszcza bydło mleczne ras predysponowanych do utrzymania ekologicznego, charakteryzuje się dużą wybiórczością (instynktem) co do wyboru roślin o określonych właściwościach. Demonstracja „Poprawa laktacji i składu mleka krów w warunkach produkcji ekologicznej” ma na celu wskazanie odpowiednio dobranych roślin zielarskich i zastosowania ich w środowisku bytowania zwierząt jako dodatek do dawek pokarmowych.
Mieszanki ziołowe mają przede wszystkim właściwości prozdrowotne (poprawa zdrowotności krów zwłaszcza w okresach newralgicznych takich jak okres okołoporodowy, przejściowy czy okołowycieleniowy), stymulują pobranie i wykorzystanie paszy, pozytywnie wpływają na wydajność krów przy utrzymaniu optymalnego składu mleka i jego jakości.
Wiedza i praktyka przekazana podczas wizyty ośmieliła i upewniła uczestników, że warto wzbogacać dawkę pokarmową w mieszanki ziołowe opracowane na bazie ziół preferowanych przez bydło.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/