Zimowe prace sezonowe

Autor: buzz

snieg na gorskim dachu 1 300x225Są pewne branże zawodowe, które charakteryzują się nieregularnością i brak znormalizowanego czasu pracy. Takimi branżami są wszelkie prace wykonywane sezonowo. Zazwyczaj jednak myśląc o pracach sezonowych przychodzi nam najpierw do głowy okres letni, ew. poszerzony o wiosnę i wczesną jesień. Wówczas jest rzeczywiście znacznie większy popyt na pracowników.

Uaktywnia się wtedy branża budowlana oraz rolnictwo i przetwórstwo płodów rolnych – te dwie gałęzie gospodarki pozwalają znacznie zmniejszyć bezrobocie. Jest jednak także sezon zimowy, w trakcie którego również uaktywniają się pewne zawody. Przykładem może być odśnieżanie dachów, które siłą rzeczy może odbywać się tylko w trakcie znacznych opadów śniegu.

Branża ta jest zresztą bardzo specyficzna. Nawet nastanie zimy nie gwarantuje specjalistycznym firmom popytu na usługi odśnieżania dachów. Poza minusowymi temperaturami niezbędne są jeszcze obfite opady śniegu. Zazwyczaj każdego roku zdarza się sytuacja, gdy spore opady sprawiają, że popyt gwałtownie wzrasta. Są to tak zwane żniwa dla ludzi odśnieżających nie tylko dachy, lecz każdą powierzchnię.

W związku jednak z dość dużymi kosztami jakie musi ponieść klient, wielu z nich próbuje jak najbardziej przesunąć w czasie moment wynajęcia podwykonawcy. Niestety w takich sytuacjach stwarzane jest zagrożenie dla konstrukcji budynku. Wracając jednak do tematu należy zauważyć, że sezonowość na usługę odśnieżania dachu charakteryzuje się nie tylko popytem na usługi w trakcie jednego sezonu w roku, lecz także dużym zróżnicowaniem w poszczególnych momentach tego sezonu oraz różną obfitością zleceń w kolejnych latach.

W efekcie firmy specjalizujące się w tej branży bardzo często poza sezonem prowadzą inną działalność, związaną na przykład z pracami na wysokościach (jak mycie okien czy malowanie kominów), pracami dekarskimi oraz dbaniem o tereny zielone, czyli ogrodnictwem. Wymienione zajęcia są względnie kompatybilne z głównym profilem firmy i pozwalają zachować ciągłość w otrzymywaniu zleceń oraz w utrzymaniu stałego zatrudnienia, co niewątpliwie wpływa pozytywnie na pracowników.

artykuł pochodzi z serwisu www.artykuly.net.pl

139ml milk

snieg na gorskim dachu 1 300x225
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »