Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich

Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk uczestniczył wczoraj w XVII Zgromadzeniu Związku Powiatów Polskich, które odbywało się w Mikołajkach w woj. Witając zebranych delegatów wiceminister Nalewajk zaznaczył, że bieżący rok, to rok jubileuszy.

– Minęło dziesięć lat od naszego przystąpienia do Unii Europejskiej oraz dwadzieścia pięć lat od zmiany systemu. Wtedy, w sferze szeroko rozumianego rolnictwa i przetwórstwa mieliśmy ogrom prac przed sobą. Bilans zmian jest dla nas korzystny. Od 2004 roku polskie rolnictwo, w ujęciu wartościowym, podwoiło swoją produkcję. Dzięki dobremu wykorzystaniu unijnego wsparcia zmodernizowaliśmy gospodarstwa rolne i zakłady przetwórcze. Eksport produktów rolno-spożywczych zwiększył się pięciokrotnie z około 4 mld euro do około 20 mld euro i cały czas utrzymujemy w tej dziedzinie dodatni bilans wymiany handlowej, który za rok ubiegły wyniósł 5, 7 mld euro – podkreślił wiceminister. Poinformował również, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakończyło prace związane z przygotowaniem projektu „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”. Projekt programu został zaakceptowany przez Radę Ministrów i przekazany do zatwierdzenia Komisji Europejskiej.

– Na realizację PROW 2014-2020 będziemy mięli ponad 13, 5 mld euro – zapewnił podsekretarz stanu i dodał, że o wsparcie w ramach tego Programu będą mogły ubiegać się także powiaty np. na realizację operacji w ramach lokalnych strategii rozwoju, czy podstawowe usługi i odnowę miejscowości na obszarach wiejskich.

Wiceminister Nalewajk podziękował przedstawicielom powiatów za współpracę w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, w zakresie prac przygotowawczych projektu PROW 2014-2020.

XVII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich przyjęło także szesnaście stanowisk w sprawach ważnych dla samorządu.

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: związku; rolnictwa; ramach; powiatów; zgromadzenie; rozwoju; polskich; bilans; realizację; komisji; projektu; ; około; programu; także; powiatów; podsekretarz;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »