Rodzi to przypuszczenie, że realizacja projektu w przedstawionej do opiniowania formie spowoduje powstanie w Europie kolejnego molocha administracyjnego zajmującego się przetrawianiem własnego, opiewającego na ok. 2 mld euro, budżetu na bliżej niesprecyzowane badania, prezentacje i wdrażanie rozwiązań związanych z surowcami pochodzenia biologicznego.
W projekcie brak jest natomiast konkretnych informacji i zapisów w jaki sposób dotknie to indywidualnego rolnika – włączonego odgórnie w łańcuch pozyskiwania surowców biologicznych. Założone przez projekt pozyskiwanie ogromnych ilości surowców pochodzenia biologicznego może, w skutek późniejszych decyzji administracyjnych, wymusić na rolnikach przeznaczenie części powierzchni gruntów ornych gospodarstwa pod produkcję roślin energetycznych (sprzyja temu zaplanowane w propozycjach PROW 2014-2020 wprowadzenie obligatoryjnego „pakietu zielonego”) lub zabroni im wykorzystywania resztek pożniwnych w celu użyźniania gleby i nakaże dostarczanie ich jako biomasy do przedsiębiorstw zajmujących się ich przerobem.
Jednym z głównych celów programu „Horyzont 2020”, programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji w latach 2012-2020 jest wzmocnienie europejskiego przemysłu poprzez działania wspierające badania naukowe i innowacje w wielu sektorach przemysłu. Z założeń przedstawionego programu wynika, że nie przewiduje się pokazywania w zakresie przekazania wyników badań naukowych przez instytucje naukowe rolnikom, a jedynie zakłada się utworzenia europejskiego przedsiębiorstwa. Takie działania nie spełnią , zdaniem samorządu rolniczego, zakładanego w programie ramowym celu.
W związku z powyższym samorząd rolniczy odnosi się do tego Rozporządzenia negatywnie.
Redaktor: Małgorzata Jawid
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl