27 sierpnia br. Zarząd KRIR skierował wniosek do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie uzyskania informacji, w jaki sposób GUS szacuje plony oraz w taki sposób obliczane są te dane i na jakiej podstawie. Wcześniej Zarząd KRIR, popierając stanowisko Zarządu Sadowników RP w sprawie drastycznego spadku cen owoców malin i kolejnych gatunków owoców miękkich do przetwórstwa, skierował wniosek do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przewodniczącego Rady Gospodarki Żywnościowej oraz Przewodniczącego Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych w powyższej sprawie.
Zgodnie z odpowiedzią MRiRW na powyższy wniosek,to GUS odpowiedzialny jest za szacowania m.in. zbiorów owoców miękkich. Z uzyskanych informacji wynika, że dane szacunkowe przedstawione przez GUS były zawyżone w stosunku do faktycznych zbiorów.Te same problemy dotyczą szacunków plonu zbóż i rzepaku.
Na podstawie informacji udostępnionych przez GUS w zakresie przyszłych zbiorów, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej -PIB prognozuje ceny, które to wpływają na wysokość cen rynkowych, co w efekcie zmusza producentów do sprzedaży swoich produktów po zaniżonych cenach.
Samorząd rolniczy wyraża swoje zaniepokojenie podawaniem zawyżonych szacunków i wnioskuje o potraktowanie sprawy jako wyjątkowo istotnej i ważnej dla środowiska rolniczego i sytuacji finansowej rolników.
Redaktor: Małgorzata Jawid
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl







