![bocian.jpg](http://krir.pl/images/krir/bocian.jpg)
W swoim wystąpieniu Zarząd KRIR wniósł m.in. o usunięcie z wykazu beneficjentów „innych zarządców gruntów” oraz wyraził przekonanie, że dla obszarów NATURA 2000 powinno zostać stworzone wyodrębnione działanie, które pokrywałoby straty związane z utrudnionym gospodarowaniem na tych terenach.
Pozostałe uwagi:
- Zarząd KRIR jest przeciwny wprowadzeniu obowiązkowego szkolenia dla rolników rozpoczynających PRŚK. Taką rolę spełniają doradcy rolnośrodowiskowi opracowując plan RS, który jest podstawowym źródłem informacji dla rolnika o sposobie realizacji i zasadach uczestnictwa w programie rolnośrodowiskowym.
- Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone. W opinii samorządu rolniczego wymóg stosowania w płodozmianie roślin strączkowych i motylkowych drobnonasiennych o powierzchni co najmniej 20% co rocznie jest zbyt wysoki. Zarząd KRIR proponuje ustanowienie tej powierzchni na maksymalnym poziomie 10%.
Dygresywność: płatność powinna być zarówno do GO jak i TUZ (ale w powiązaniuz produkcją zwierzęcą – 0,5DJP), jednak nie powinno się stosować pułapów. W całym kraju płatność powinna być jednakowa. - Pakiet 2. Cenne siedliska na trwałych użytkach zielonych poza obszarami Natura 2000. W opinii Zarządu KRIR należy odejść od wymogu pozostawiania powierzchni nieskoszonej. Samorząd rolniczy jest również za możliwością pozostawienia w stogu skoszonej biomasy.
- Pakiet 5. Ochrona gleb i wód. Pakiet 5 w całości powinien obszarem działania obejmować cały kraj, a nie tylko tereny zagrożone erozją i obszary problemowe o niskiej zawartości próchnicy.
- Pakiet 6. Strefy buforowe i miedze śródpolne. Zarząd KRIR jest za wariantem 1, polegajacym na śródpolnych pasów roślin miododajnych (Pożytki pszczele), ale bez powiązania z rodzinami, gdyż często zdarza się, że tereny na których zakłada się śródpolne pasy roślin miododajnych są daleko od gospodarstwa i utrudnia to opiekę nad rodzinami pszczelimi.
W kwestii „zalesiania” Zarząd KRIR wnioskował o:
- waloryzację premii.
- zmniejszenie minimalnej powierzchni zalesienia do 0,1 ha,
Ponadto samorząd rolniczy jest za propozycją zastąpienia premii pielęgnacyjnej jednolitą płatnością obszarową, ale przez cały okres wypłaty premii zalesieniowej.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl