Odpowiadając na wystąpienie Zarządu KRIR w sprawie zmiany przepisów dotyczących zwolnień z opłat za wyłączanych gruntów z produkcji rolniczej, położonych w granicach administracyjnych miast, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśniło, że nie jest planowana zmiana przepisów ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1161 oraz z 2020 r. poz. 471, dalej jako: u.o.g.r.l.) w wskazanym zakresie.
Podkreślenia wymaga, że zgodnie z art. 22b ust. 1 i ust. 2 u.o.g.r.l. należność i opłaty roczne z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji stanowią dochód budżetu samorządu województwa gromadzony na wyodrębnionym rachunku bankowym. Środki te mogą być wydatkowane tylko na zadania wymienione w art. 22c ust. 1 u.o.g.r.l., a w szczególności na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, rekultywację gruntów, które utraciły lub zmniejszyły wartość użytkową wskutek działalności nieustalonych osób, czy też budowę i renowację zbiorników wodnych służących małej retencji.
MRiRW podziela stanowisko KRIR, że zmiana u.o.g.r.l. w zakresie zwolnienia z opłat za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji w granicach administracyjnych miast, byłaby szkodliwa z punktu widzenia szeroko rozumianej ochrony gleb. W opinii Ministerstwa zmiana ta spowodowałaby negatywne skutki ekonomiczne poprzez brak możliwości dofinansowania budowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych, zbiorników retencyjnych, rekultywacji gruntów, brakiem możliwości uzyskania odszkodowania za szkody wynikające ze zmniejszenia produkcji roślinnej w wyniku zalesienia, zadrzewienia lub zakrzewienia gruntów lub założenia na nich trwałych użytków zielonych, ze względu na ochronę gleb przed erozją i ruchami masowymi ziemi.
- Małgorzata Ramatowska
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl