Zarząd KRIR opiniuje poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

grunty2W odpowiedzi na pismo Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu, które wpłyneło do Biura KRIR w dniu 14 grudnia 2015 r. przekazujące poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, w dniu 16 grudnia 2015 r., Zarząd KRIR przesłał opinię, w której podkreślił konieczność przyjęcia rozporządzenia uniemożliwiającego rozdysponowanie pozostałych gruntów z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych na rzecz byłych właścicieli i dzierżawców lub ich spadkobierców do czasu wejścia w życie nowej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Problem ten dotyczy przede wszystkim Wielkopolski i Kujaw.

Samorząd rolniczy zwrócił również uwagę na kilka istotnych spraw dotyczących samej ustawy. Przede wszystkim nie mówi się w niej o spółkach kapitałowych i przekazywaniu nieruchomości na podstawie przenoszenia lub sprzedaży udziałów.

Zdaniem Zarządu KRIR Ustawa ogranicza podział gospodarstwa rolnego. Powinna umożliwiać rolnikowi podział gospodarstwa na dzieci zamierzające prowadzić działalność rolniczą minimum do średniej wielkości gospodarstwa w danym województwie. Dodatkowo każda sprzedaż, każdego kawałka gruntu rolnego będzie nadzorowana przez pośrednika w postaci Agencji Nieruchomości Rolnych, co nie jest w wielu przypadkach konieczne.

Ustawa, mimo poprawek, nadal uderza w rolnika indywidualnego z kolei zostawiając furtkę w obrocie nieruchomościami spółkom kapitałowym, dlatego samorząd rolniczy zwrócił się z wnioskiem o przeanalizowanie pod tym kontem całej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Zaproponowano również, aby utrzymać na dotychczasowych zasadach prawo pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych do działek o pow. 5,00 ha i więcej. Zarząd KRIR sprzeciwił się powrotowi do korzystania z prawa pierwszeństwa w zakupie przez ANR działek o pow. 1,00 — 5,00 ha, gdyż bardzo utrudni to sprzedaż czy wymianę gruntów pomiędzy sąsiadami na rozwój i powiększenie tych gospodarstw, które chcą się rozwijać. W niektórych województwach ze względu na ograniczone możliwości zakupu gruntów z zasobów Agencji, istnieje duży problem z powiększaniem gospodarstw rolnych.

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 16 grudnia 2015 r. ustawa została przyjęta (zobacz >>>). Po rozpatrzeniu ustawy na posiedzeniu w dniu 17 grudnia 2015 r. senacka Komisja Rolnictwa i Rozowju Wsi wniosła o uchwalenie przez Senat projektu. Senat bez poprawek przyjął ustawę o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego na posiedzeniu w dniu 18 grudnia 2015 r.

 
 

125ml milk

grunty2
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ustawy; ustroju; grudnia; kształtowaniu; nieruchomości; rolnego; zmianie; zarząd; gospodarstwa; poselski; gruntów; projekt; rolnego.; posiedzeniu; rolnych; problem; agencji; podział; dział;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »