shiuz__750 x 100 px_1

Zakończyło się przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy producentom cebuli, kapusty lub jabłek

73ece74268

ARiMR udzieli wsparcia m.in producentom jabłek. Zdjęcie M. Kassa

14 listopada 2014 r. był ostatnim dniem, w którym  producenci cebuli, kapusty lub jabłek mogli składać wnioski o przyznanie pomocy. Można je było złożyć w Biurach Powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, lub wysyłać je rejestrowaną przesyłką pocztową - wówczas o dotrzymaniu terminu decydowała data nadania takiego wniosku.

Do 13 listopada wnioski o taką pomoc złożyło ok. 32 tys. producentów cebuli, kapusty lub jabłek, na kwotę ok. 90 mln zł. Ostateczna liczba ubiegających się o takie wsparcie będzie znana za kilka dni, kiedy do ARiMR dotrą wnioski wysłane pocztą.

ARiMR uruchomiła pomoc dla producentów cebuli, kapusty czy jabłek, aby zrekompensować im starty spowodowane nałożeniem na towary z naszego kraju embarga przez Rosję. Wysokość wsparcia wynosi:

450 zł na 1 ha powierzchni upraw cebuli lub kapusty prowadzonych w 2014 r.;
800 zł na 1 ha powierzchni owocujących w 2014 r. sadów jabłoniowych.

Wsparcie to będzie wypłacane jako tzw. pomoc de minimis w rolnictwie. Oznacza to, że maksymalna kwota rekompensat wypłaconych w jej ramach, w ciągu trzech ostatnich lat, nie może być wyższa niż równowartość 15 tys. euro.

Udzielanie takiej pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest możliwe dzięki przyjęciu i podpisaniu 4 listopada 2014 r. znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji niektórych zadań ARiMR. Rozporządzenie to weszło w życie z dniem opublikowania go w Dzienniku Ustaw.

Producenci jabłek lub kapusty, którzy ponieśli straty z powodu nałożenia przez Rosję embarga na polskie towary, mogą otrzymać wsparcie także w Agencji Rynku Rolnego. Rolnicy czy inni przedsiębiorcy, którzy skorzystają z oferty ARR  nie mogą otrzymać takiej pomocy do tych samych powierzchni upraw z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeżeli rolnik posiada np. 5 ha z których uprawy (cebula, kapusta czy jabłka) przeznaczone są na sprzedaż i złożył wniosek do ARR o przyznanie pomocy do 2,5 ha, wówczas o wsparcie z ARiMR może ubiegać się do pozostałych 2,5 ha. Ważne jest, aby wnioski nie dotyczyły pomocy do tej samej powierzchni upraw. 

Otwórz wniosek o przyznanie pomocy (excel)

Otwórz wniosek o przyznanie pomocy (PDF)

Otwórz załącznik o pomocy de minimis

DKS

Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

73ece74268
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: pomocy; przyznanie; kapusty; cebuli; ; powierzchni; jabłek; wnioski; listopada; wsparcie; restrukturyzacji; producentom; modernizacji; wniosek; jabłek; ; otrzymać; wówczas; producentów; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »