Zakończyło się przyjmowanie wniosków o pomoc od producentów trzody chlewnej i hodowców ryb słodkowodnych

 

 
14 grudnia zakończyło się przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy od producentów trzody chlewnej z terenów objętych programem bioasekuracji.

14 grudnia zakończyło się przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy od producentów trzody chlewnej z terenów objętych programem bioasekuracji.

Od 10 do 14 grudnia 2015 r. producenci trzody chlewnej z obszaru objętego programem bioasekuracji oraz hodowcy ryb słodkowodnych, którzy ponieśli straty w wyniku suszy, mogli składać wnioski o pomoc w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ze wstępnych danych, które spłynęły do ARiMR z biur powiatowych wynika, że w tym czasie hodowcy ryb słodkowodnych, którzy ponieśli straty w wyniku suszy, złożyli 340 wniosków, w których ubiegają się o przyznanie pomocy w wysokości 7,2 mln zł. Natomiast producenci trzody chlewnej z obszaru objętego programem bioasekuracji złożyli w biurach powiatowych w Augustowie, Białymstoku, Sejnach i Sokółce 16 wniosków o przyznanie wsparcia na kwotę 5,2 tys. zł. Nie są to dane ostateczne i mogą one ulec zmianie.

Tak krótki termin przyjmowania wniosków wynikał z dwóch przyczyn. Po pierwsze ARiMR mogła rozpocząć nabór wniosków o takie wsparcie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw znowelizowanego  rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego zakres i sposób realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a nastąpiło to 9 grudnia (otwórz). Po drugie zaś Agencja chce jak najszybciej wypłacić poszkodowanym pomoc finansową, a całą operację zakończyć do 31 grudnia 2015 r.

Znowelizowane rozporządzenie o zadaniach ARiMR i sposobie ich realizacji, które weszło w życie 10 grudnia (otwórz) przewiduje:

a) udzielanie pomocy podatnikom podatku rolnego, którzy w 2015 r. prowadzili chów i hodowlę ryb słodkowodnych na obszarze gmin, w których wystąpiła susza w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich; taka pomoc będzie udzielana w wysokości 300 zł na 1 ha zarybionych stawów rybnych w formule pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury, co oznacza, że wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć równowartości 30 tys. euro dla podatnika podatku rolnego;

b) umożliwienie uzyskania wszystkim producentom rolnym, których gospodarstwa położone są na obszarze objętym programem bioasekuracji, w których były w 2015 r. utrzymywane zwierzęta gospodarskie z gatunku świnia (sus scrofa) bez względu na ich liczbę, pomocy polegającej na refundacji do 50% wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu niezbędnego do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz niezbędnych produktów lub środków do przeprowadzenia tych zabiegów, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych; powyższa pomoc jest udzielana w formie pomocy de minimis w rolnictwie co oznaczana, że jej wysokość nie może przekroczyć równowartości 15 tys. euro dla producenta rolnego.

Wniosek o pomoc finansową dla producentów trzody chlewnej z obszaru objętego programem bioasekuracji:

Wniosku o pomoc finansową dla hodowców ryb słodkowodnych:

Tekst: MRiRW/PW DKS ARiMR
Zdjęcie: M. Kassa

Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

csm Prosiaczki MK slider 02 edabfed879
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: pomocy; chlewnej; trzody; programem; których; grudnia; wniosków; minimis; (format; restrukturyzacji; obszaru; objętego; którzy; zakończyło; modernizacji; przyznanie;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »