Zrezygnować z działalności rolniczej
Do „Wieści Rolniczych” zadzwoniła mieszkanka powiatu poznańskiego, która prosiła o zajęcie się jej problemem. Opowiadała, że wspólnie z mężem mają 4 hektary ziemi. Mąż od 7 lat choruje, jest po udarze. Mężczyzna otrzymuje emeryturę co trzy miesiące, ponieważ z żoną nie przekazali nikomu swojego gospodarstwa. Kobieta dostaje natomiast emeryturę z ZUS-u. Nasza czytelniczka dowiedziała się, że od stycznia weszły w życie korzystne zmiany dotyczące przyznawania emerytury uzupełniającej. Osoby, które miały świadczenie co kwartał, teraz mają mieć je wypłacane co miesiąc. - W KRUS-ie dowiedziałam się, że w związku z tym, że otrzymuję emeryturę z ZUS-u, a mąż z KRUS-u, to nowy przepis nie dotyczy mojego męża. (…) Mąż nie jest i nie był właścicielem gospodarstwa. Ubezpieczony był jako domownik – tłumaczy nasza czytelniczka. O wyjaśnienie poprosiliśmy Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu. Pytania zadaliśmy Dyrektor Marii Wróblewskiej.
WR: Czy od stycznia uległy zmianie przepisy dotyczące emerytury uzupełniającej?
KRUS: Tak. W dniu 1 stycznia 2013 roku weszła w życie ustawa z dnia 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 6 czerwca 2012 roku, poz. 637), która poprzez art. 3 wprowadziła zmiany do ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowe rozwiązania w zakresie wypłaty emerytur i rent rolniczych dotyczą m.in. zasady zawieszalności wypłaty części uzupełniającej tych świadczeń, w przypadku, gdy działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym prowadzi rolnik wraz z małżonkiem, a tylko jedno z nich nabyło prawo do emerytury lub renty rolniczej. W tym przypadku emerytowi lub renciście świadczenie wypłacane będzie w całości, tj. część składkowa i uzupełniająca, jeżeli jego małżonek podlega rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu z mocy ustawy.
W innych przypadkach, tak jak dotychczas, wypłacana będzie tylko część składkowa emerytury lub renty rolniczej, a wypłata części uzupełniającej będzie zawieszona w całości lub w określonej części do czasu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej - przekazania gospodarstwa rolnego.
WR: Czy prawdą jest, że mężczyzna, który był ubezpieczony w KRUS-ie jako domownik, mimo zmiany przepisów nie będzie otrzymywał emerytury co miesiąc, ponieważ jego żona otrzymuje emeryturę z ZUS?
KRUS: Domownik w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nie prowadzi działalności rolniczej, tak więc po przejściu na emeryturę, z tego powodu nie może mieć zawieszonej części uzupełniającej, a tym samym świadczenia płatnego kwartalnie. Mąż Czytelniczki, skoro wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne, mógł być ubezpieczony jako małżonek rolnika. Przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników uznają, iż emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Od 01 stycznia 2013 roku warunkiem wypłaty 100% części uzupełniającej emerytury rolniczej jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej lub prowadzenie działalności rolniczej z małżonkiem podlegającym rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy.
Ustalone prawo do emerytury z ZUS wyklucza możliwość podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu z mocy ustawy, a tylko podleganie takiemu ubezpieczeniu przez Czytelniczkę lub zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej dałoby możliwość podjęcia dla męża wypłaty pełnej emerytury.
Anetta Przespolewska