Uchwalenie budżetu oraz przyjęcie stanowiska Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt to jedne z najważniejszych aspektów XI posiedzenia Walnego Zgromadzenia WIR V kadencji, które odbyło się w dniu 29 listopada 2017 r. Tym razem członkowie WIR obradowali w Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Kijewie (pow. średzki).
Przed przystąpieniem do obrad gospodarz obiektu, a zarazem prezes firmy ZPOW w Środzie Wlkp. pan Jacek Tomczuk serdecznie przywitał reprezentantów wielkopolskich rolników, a także przybliżył specyfikę zakładu, która należy do największych producentów mrożonych owoców i warzyw w województwie wielkopolskim. Spółka założona została przez rolników z ponad 30 letnim doświadczeniem. Jak podkreślił dzięki temu, że surowiec pozyskiwany do przerobu w Zakładzie pochodzi z własnej bazy surowcowej, czyli od pobliskich producentów odznacza się wysoką jakością, świeżością, przydatnością do przerobu.
W części obradowej wybrano przewodniczącego WZ, którym został Piotr Walkowski – Prezes Zarządu WIR, na funkcję sekretarza wybrano Mariana Walkiewicza– przewodniczącego Rady Powiatowej WIR w Środzie Wielkopolskiej.
Delegaci Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej przyjęli sprawozdanie z pracy Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej za okres od 25 sierpnia 2017 r. do 7 listopada 2017 r. W trakcie spotkania przyjęto dwanaście wniosków zgłoszonych przez Rady Powiatowe. Wśród nich pojawił się m.in. wniosek o przeprowadzenie depopulacji dzików na terenie całego kraju, w związku ze stwierdzonymi przypadkami ASF u padłych dzików w województwie mazowieckim oraz wniosek o doprecyzowanie przepisów dotyczących wydania zgody na budowę farm trzody bądź bydła na terenach wiejskich (pełną treść wniosków zamieszczamy poniżej).
Podczas Walnego Zgromadzenia podjęto cztery uchwały. Pierwsza dotyczyła zmian w budżecie Wielkopolskiej Izby Rolniczej na rok 2017. Uchwała nr 2 obejmowała sprawę nabycia nieruchomości przez Wielkopolską Izbę Rolniczą oraz upoważnienia Zarządu do zaciągnięcia kredytu hipotecznego z przeznaczeniem na realizację tego celu. Walne Zgromadzenie bez głosu sprzeciwu przyjęło uchwałę budżetową Wielkopolskiej Izby Rolniczej na rok 2018. Ostatnia uchwała odniosła się do zajęcia Stanowiska Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w którym rolnicy wyrazili swój sprzeciw wobec jej przyjęcia (treść stanowiska zamieszczamy poniżej).
W trakcie spotkania Delegaci WIR korzystając z okazji obecności przedstawiciela kancelarii prawniczej Omega Piotra Hedrycha, otrzymali szereg informacji nt. postępowania spadkowego, w szczególności dziedziczenia gospodarstw rolnych w świetle obowiązującej ustawy o kształtowaniu rolnym.
Na obradach Walnego Zgromadzenia obecny był Starosta Średzki Marcin Bednarz wraz z wicestarostą Piotrem Kasprzakiem, a także Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska Wojciech Ziętkowski, którzy zaprezentowali powiat średzki zachęcając do częstszego pobytu na ziemi średzkiej. Wyrazili oni także swoje obawy przed wejściem proponowanej ustawy o ochronie zwierząt.
Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Prezesa Zarządu WIR I kadencji Józefa Waligóry. W swym wystąpieniu przekazał wyrazy uznania dla działań podejmowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, a także życzył, aby inicjatywy oraz postulaty Wielkopolskich rolników zostały zrealizowane.
W obradach Walnego Zgromadzenia uczestniczył dyrektor Oddziału Terenowego KOWR Wojciech Perczak. Przedstawił on zmiany kryteriów wydzierżawiania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ustalone zarządzeniem nr 103/2017/Z Dyrektora Generalnego KOWR z dnia 09.10.2017 r., w których ustalono preferencje dla pewnej grupy gospodarstw tj. małych gospodarstw rolnych, które będą brane pod uwagę przy przetargach pisemnych ofertowych na dzierżawę gruntów z Zasobu Skarbu Państwa. Najważniejsze zmiany w zasadach punktacji dotyczą liczby punktów przyznawanych za:
- odległość siedziby gospodarstwa rolnego oferenta od nieruchomości Zasobu - za którą można było uzyskać maks. 30 punktów –po zmianie maks.15,
- intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta, za którą można było uzyskać maks. 20 punktów –po zmianie maks.15,
- kryterium wieku, za które można było uzyskać maks. 25 punktów –po zmianie maks.10.
W ostatniej części spotkania przedstawiciele Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w osobie Dyrektora Roberta Sobków, dr Katarzyny Wielgusz - Kierownik Zakładu Hodowli i Agrotechniki Roślin Włóknistych oraz dr Ryszarda Kaniewskiego Specjalisty od budowy maszyn do zbioru roślin włóknistych przedstawili wszechstronne zastosowanie i korzyści z uprawy konopi włóknistych Zachęcili również rolników do współpracy z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu na dostawę materiału nasiennego konopi włóknistych. Umowy kontraktacyjne z IWNiRZ w Poznaniu są korzystne dla rolników ze względu na przyznawane dopłaty do uzyskanych nasion kwalifikowanych w wysokości od 500-1000 zł, monitoring upraw oraz pomoc przy selekcji oraz zbiorze. Dodatkowo koszty materiału siewnego mogą zostać potrącone dopiero po zbiorze plonu, co zmniejsza wysokość nakładów ponoszoną na rozpoczęcie uprawy. Uprawa konopi włóknistych kwalifikuje się do płatności w ramach zazieleniania.
Zakończenie obrad zamknięto ustaleniem terminu Śniadania Środowisk Wiejskich na 25 marca 2018r. wspólnie z przedstawicielami starostwa średzkiego, Radą Powiatową WIR w Środzie Wlkp. oraz z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich.
Stanowisko WZ WIR ws poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt
Przyjęte wnioski
Maria Deresińska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/