Wystąpienie do Senatu w sprawie utrzymania wcześniejszych emerytur dla rolników

senatrpW związku z przyjęciem przez Sejm RP na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2016 r. ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw Zarząd KRIR wystąpił do Przewodniczącego Senackiej Komisji Rodziny Polityki Senioralnej i Społecznej o wprowadzenie w ww. ustawie poprawki, która umożliwi rolnikom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Obecnie obowiązująca ustawa zapewnia rolnikom prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Zapewnia to rolnikom, którzy z powodu wieloletniej ciężkiej pracy nie czują się na siłach by dalej prowadzić gospodarstwo, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Rozwiązanie to ma również aspekt społeczny ponieważ pozwala na objęcie gospodarstwa przez następców o statusie młodych rolników. Przejęcie gospodarstwa przez rolnika w wieku poniżej 40 lat pozwala na skorzystanie ze środków na rozwój gospodarstwa i zapewnia dobry start zawodowy. Zapewnia wymianę pokoleń na Wsi i ciągłość pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Zablokowanie przechodzenia na wcześniejszą emeryturę rolników spowoduje, że następcy oczekując na emeryturę rodziców utracą prawa „młodego rolnika” i nie będą mogli pozyskać dofinansowania na rozwój swoich gospodarstw. Wiele młodych osób wychowanych na Wsi opuści gospodarstwa rodziców poszukując pracy poza rolnictwem, co doprowadzi do wyludnienia obszarów wiejskich.

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

senatrp
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zapewnia; gospodarstwa; wcześniejszą; emeryturę; rolnikom; wystąpienie; rozwój; emeryturę.; przechodzenia; rodziców; ustawy; utrzymania; sprawie; senatu; wcześniejszych; emerytur; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »