Wyprodukujemy więcej zboża

kukurydza not05Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO podała prognozę zbiorów zbóż w skali świata w sezonie 2013/14. Ma ona wynieść 2.458.700 mln ton, tj. o 6,6% więcej niż w kończącym się sezonie (2.306 mln ton). Światowa produkcja pszenicy ma się kształtować na poziomie 695 mln ton, tj. o 5,4% więcej w porównaniu z poprzednim sezonem.

Prognozy zbiorów zbóż paszowych są nadspodziewanie wysokie. Oznaczałoby to aż 9,3% wzrost w porównaniu z dotychczasowym rekordem z 2011 roku, który wyniósł 1.167 mln ton. - W nadchodzącym sezonie może paść rekord w światowej produkcji kukurydzy - ok. 960 mln ton, tj. o 10% więcej niż w sezonie 2012/13. Większość spodziewanej zwyżki ma być udziałem Stanów Zjednoczonych, największego producenta tego gatunku na świecie. Tutaj zbiory kukurydzy mają osiągnąć najwyższy poziom od 1936 roku – mówi Piotr Kujawa, specjalista z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Wyraźny wzrost produkcji zbożowej będzie obserwowany także w krajach basenu Morza Czarnego, które w zeszłym roku doświadczyły skutków rozległej suszy. Więcej ma być także ryżu. FAO prognozuje światowe zbiory tego gatunku na poziomie 497,7 mln ton, tj. o 16 mln ton więcej w porównaniu z poprzednim sezonem. Wzrost produkcji będzie w szczególności widoczny w Indiach oraz w Indonezji. - Według FAO, w kończącym się sezonie 2012/13 pomimo nienajgorszych wyników produkcji zbożowej, zużycie zbóż w skali świata będzie w stagnacji, a czynnikiem ograniczającym jego zwiększanie były przede wszystkim wysokie ceny oraz słabnące zużycie na cele biopaliwowe. Globalne zużycie zbóż w dobiegającym końca sezonie jest prognozowane w wysokości 2.332 mln ton, tj. mniej więcej na poziomie z sezonu 2011/12 – tłumaczy specjalista.

Prognozowane zapasy zbóż na koniec sezonu 2012/13 to 505 mln ton, tj. o 1% (5 mln ton) więcej w porównaniu z poprzednią prognozą i o 3% (16 mln ton) poniżej poziomu zapasów początkowych. - Wyniki w światowym handlu zbożem w sezonie 2012/13 są przewidywane na 304,4 mln ton. Oznacza to wzrost o prawie 1 mln ton w porównaniu z prognozą z poprzedniego miesiąca, ale jest to jednak w dalszym ciągu o 4% mniej w porównaniu z sezonem 2011/12 – wyjaśnia Piotr Kujawa.

Anetta Przespolewska


 

 

Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl

125ml milk

kukurydza not05
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: środków; roślin; maszyn; ; ; również; które; maszyn; wystawy; ochrony; więcej; zboża; rozwoju; zaprezentowało; zapoznać;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »