W sezonie 2023/2024 Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu prowadził w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Grabowie n/Wisłą ( IUNG-PIB w Puławach) doświadczenia odmianowe zbóż z zastosowaniem uprawy metodami ekologicznymi. W doświadczeniach badano odmiany dostępne w doborze Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego dla woj. mazowieckiego. Przeprowadzono doświadczenia z: 28 odmianami żyta ozimego, 21 odmianami pszenżyta ozimego, 25 odmianami jęczmienia jarego oraz 15 odmianami owsa.
Doświadczenia przeprowadzono na glebie brunatnej, klasy – IVb, o zasobności: - pH – 6,1; 18,5 mg/100g P2O2, 11,3 mg/100g K2O i 9,9 mg/100g Mg. Przedplonem dla zbóż jarych i ozimych w tym okresie był owies z wsiewką wyki uprawiane na oborniku. Doświadczenia prowadzono w 4 powtórzeniach dla zbóż ozimych i w 3 powtórzeniach dla zbóż jarych, na jednym poziomie agrotechnicznym – metodami ekologicznymi, zgodnie z zalecaną metodyką COBORU. Nie stosowano środków ochrony roślin i nawożenia mineralnego.
Zastosowany był natomiast obornik bydlęcy w dawce ok.10 t/ha. W uprawie były stosowane zabiegi typu: orka zimowa, orka siewna, bronowanie, agregatownie, siew, bronowanie posiewne, oraz 2-3 krotne bronowanie odchwaszczające.
Pełna treść artykułu pdf, 867,53KB
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/