W dniach 6-9 lipca Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd studyjny w ramach operacji „Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich – Świętokrzyskie”.
Operacja została zrealizowana w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” , Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”, Plan operacyjny na lata 2022-2023.
Celem operacji był udział przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej oraz Stowarzyszania Lokalna Grupa Działania „Południowa Warmia” w wyjeździe studyjnym do województwa świętokrzyskiego i zapoznanie się przez nich z wiedzą i doświadczeniami
w tematyce przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz poprawy sytuacji rolnika
w łańcuchu dostaw, korzyści z podejmowania współpracy i korzystania z inkubatorów przedsiębiorczości, rozwoju pozarolniczej działalności gospodarstw np. w zakresie produkcji żywności, gospodarstw agroturystycznych itp. Celem operacji była także wymiana
i upowszechnianie zdobytej wiedzy przez partnerów operacji.
Efektem realizacji operacji był udział 46 osób z województwa warmińsko-mazurskiego – przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Południowa Warmia”, w jednym wyjeździe studyjnym oraz zdobycie przez nich wiedzy na temat świętokrzyskich doświadczeń w tematyce operacji poprzez wizytację inkubatora przedsiębiorczości rolniczej i gospodarstw będących sprawnie funkcjonującymi przykładami aktywnego działania na obszarach wiejskich, a także rozpowszechnianie zdobytej wiedzy wśród zainteresowanych osób.
W ramach 4 dniowego wyjazdu studyjnego uczestnicy odwiedzili Inkubator Przetwórczy w Dwikozach, w którym rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich mają możliwość przetwarzania własnych surowców korzystając z całej dostępnej infrastruktury, z maszyn i urządzeń oraz doradztwa oferowanego przez podmiot prowadzący inkubator. Podczas warsztatów w inkubatorze wyjaśniono, ze rolą inkubatora jest nie tylko zachęcanie rolników do przetwórstwa i wytwarzania produktów na bazie lokalnych surowców w oparciu o lokalne receptury i tradycje, ale też dążenie do skracania łańcuchów dostaw żywności, ułatwianie wprowadzania lokalnych produktów do sprzedaży, ale też budowanie świadomości konsumentów o przewadze jakościowej żywności produkowanej lokalnie oraz tej niskoprzetworzonej. Inkubator stanowi także narzędzie edukacyjne, zarówno dla przyszłych producentów, jak i turystów czy nawet młodzieży i dzieci. Ponadto odwiedzono gospodarstwo agroturystyczne zajmujące się hodowlą alpak oraz produkcją m.in. ubrań, zabawek, pościeli z wełny alpak. Odwiedzono także gospodarstwo Winnica Sandomierska, które należy do Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego oraz gospodarstwo agroturystyczno-produkcyjne Sery Sandomierskie od Dziedzica należący do Sandomierskiego Szlaku Apetycznego. Odwiedzono również kwaszarnie, produkującą tradycyjnymi metodami kapustę i ogórki kiszone, sprzedawane bezpośrednio w województwie, zarówno klientom indywidualnym, jak i do barów i restauracji. Odwiedzono także gospodarstwo Agroturystyczne „Zacisze” w Świętej Katarzynie, w którym uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstwa należącego do lokalnego stowarzyszania gospodarstw agroturystycznych. W odwiedzonym gospodarstwie goście nie tylko mogą przenocować i skorzystać z infrastruktury wypoczynkowo-sportowej przystosowanej dla rodzin z dziećmi, ale też skorzystać z możliwości samodzielnych połowów w specjalnie przygotowanych do tego stawach rybnych, przy których zlokalizowana tablice informacyjne o florze i faunie Sandomierszczyzny na wzór ścieżki edukacyjnej. Podczas krótkiego, ale intensywnego wyjazdu odwiedzono także Olejarnię Zagłoby w Mikułowicach koło Buska-Zdroju, a więc miejsce w którym pielęgnowane są najstarsze tradycje związane z tłoczeniem oleju z różnych roślin nie tylko tych podstawowych jak rzepak czy słonecznik, ale także tych mniej popularnych jak len, lnianka, orzech włoski czy konopie lub ostropest. W ofercie jest 15 rodzajów oleju, które przy pomocy gospodarzy sami możemy sobie wytłoczyć w ręcznej prasie. W gospodarstwie odtwarzany jest proces tłoczenia oleju jaki miał miejsce na polskiej wsi 150 lat temu. Wszystkie oleje są nierafinowane i niefiltrowane, przez co zachowują właściwości zdrowotne, oryginalny smak i zapach.
Sandomierszczyzna w której gościliśmy to region, w którym szarooki wachlarz atrakcji turystycznych podzielony został tematycznie na szlaki m.in.: „Apetyczny”, „Artystyczny”, „Agroturystyczny”, „Winiarski”, czy „Aktywny” to tematyczne turystyczne „ścieżki” skupione pod skrzydłami Stowarzyszenia „Sandomierski Szlak Jabłkowy”. Na każdym kroku w województwie świętokrzyskim widać struktury służące budowaniu marki lokalnej, opartej na dostępnych tam zasobach. Dzięki temu powstał Świętokrzyski Szlak Kulinarny, czy szlaki sandomierskie. Lokalni wytwórcy wspierają się, polecają swoim klientom, zakładają stowarzyszenia i inne formy współpracy. Tam, gdzie lokalny wytwórca sprzedaje swoje wyroby, często w swojej ofercie ma także asortyment zaprzyjaźnionych lokalnych producentów. Zaobserwowane przykłady przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz budowania powiązań wśród lokalnych producentów są zdecydowanie warte powielania w naszym województwie, tak aby w jak najszerszym stopniu wspierać regionalizację produkcji żywności i promocję lokalnie wytworzonych produktów.
Materiał informacyjny o wyjeździe studyjnym w ramach operacji „Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich – Świętokrzyskie”.
Źródło
Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
http://www.wmirol.org.pl