W dniach 27-28 kwietnia oraz 29-30 kwietnia 2015 r. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu zorganizowało 2 wyjazdy studyjne do gospodarstw na terenie województwa wielkopolskiego w ramach realizacji projektu pn.: „Kreatywna wieś – przykłady przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”
Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Celem projektu było promowanie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich poprzez zorganizowanie wizyt studyjnych do gospodarstw podejmujących różne formy działalności zarówno rolniczej jak i pozarolniczej w oparciu o wykorzystanie własnego potencjału, zasobów lokalnych i walorów przyrodniczych.
Do celów szczegółowych projektu w kontekście priorytetów Planu działania KSOW na lata 2014-2015 należało:
• zapoznanie uczestników z innowacyjnymi przedsięwzięciami w zakresie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, tj.: drobne przetwórstwo i sprzedaż bezpośrednia produktów z gospodarstwa, agroturystyka i turystyka wiejska, gospodarstwa edukacyjne,
• upowszechnianie wspólnych form działalności gospodarczej na terenach wiejskich,
• wymiana doświadczeń i „know-how” w zakresie podejmowania i prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
• propagowanie zdrowego stylu odżywiania się,
• zapoznanie z możliwościami uzyskania wsparcia unijnego na realizację przedsięwzięć,
• przedstawienie form i sposobów współpracy gospodarstw z LGD, doradztwem rolniczym oraz samorządem terytorialnym.
W każdym z wyjazdów studyjnych uczestniczyło po 26 osób: doradców rolniczych, mieszkańców obszarów wiejskich, rolników, przedstawicieli Lokalnych Grup Działania (LGD) z terenu całego kraju. Wykłady prowadzili pracownicy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie O/Poznań. W pierwszym dniu wyjazdu studyjnego odbyło się spotkanie organizacyjne, w trakcie którego zostały omówione następujące zagadnienia:
•cele i założenia wyjazdu w kontekście priorytetów Planu działania KSOW na lata 2014-2015,
•możliwości wsparcia rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w ramach PROW 2014-2020.
W trakcie każdego z wyjazdów przeprowadzono 6 wizyt studyjnych obejmujących różne przedsięwzięcia na obszarach wiejskich, tj.:
•„Tłocznia soków ze świeżych owoców” w gospodarstwie Państwa Rembowskich w Żukowie,
•„Produkcja olejów tłoczonych na zimno” w gospodarstwie Państwa Krystyny i Jerzego Justów w Śmiłowie,
•gospodarstwo edukacyjne „Kids Farm” w Przecławiu,
•gospodarstwo agroturystyczne „Tamarynowa Osada” w Łowyniu,
•rodzinne gospodarstwo pasieczne „Noteckie Miody” w Biezdrowie k/Wronek,
•gospodarstwo rolne zajmujące się chowem zwierząt: owiec rasy BMC, kóz, świni rasy pochodnej do złotnickiej pstrej, kurki zielononóżki, królika popielańskiego i produkcją serów kozich oraz żywności ekologicznej w Chudobczycach należące do Fundacji „Barka”.
Uczestnicy wyjazdu studyjnego zapoznali się z motywami podjęcia danej działalności, specyfikacją produktów, problemami związanymi z założeniem i prowadzeniem ww. działalności, a także z planami na przyszłość. Właściciele gospodarstw przedstawili również, jakie mają możliwości współpracy z LGD, doradztwem rolniczym oraz samorządem terytorialnym.
Na zakończenie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt, w trakcie którego uczestnicy dokonali oceny wyjazdu oraz zapoznali się, jaką rolę pełnią lokalne grupy działanie we wspieraniu rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Zagadnienie to omówiła pani Irena Wojciechowska – wiceprezes Stowarzyszenia „Puszcza Notecka”.
<
Projekt pn.: „Kreatywna wieś – przykłady przedsiębiorczości na obszarach wiejskich” doskonale wpisał się w strategię wielofunkcyjnego rozwoju wsi. Rozpowszechnił ideę różnicowania działalności rolniczej oraz poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu poza produkcją rolniczą w oparciu o lokalne zasoby ludzkie i naturalne. Pokazał szansę na rozwój społeczno-gospodarczy wsi, zmniejszając negatywne skutki bezrobocia na wsi oraz różnice między społecznością miejską i wiejską. Przedstawił możliwości realnej poprawy jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich poprzez ukierunkowanie produkcji, kreowanie nowych produktów i usług, czy wspólne inicjatywy.
Projekt realizowany w formie wyjazdów studyjnych pozwolił na efektywną wymianę doświadczeń i „know-how” oraz z pewnością zainspirował uczestników do podjęcia działań w zakresie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Uczestnicy podkreślili, że działania mające na celu promocję produktu tradycyjnego i lokalnego, rozwoju turystyki wiejskiej czy podejmowania wspólnych inicjatyw są w dalszym ciągu potrzebne w celu efektywnego wykorzystania zasobów regionalnych i lokalnych obszarów wiejskich, aktywizacji zawodowej rolników i mieszkańców wsi, powstawania nowych miejsc pracy oraz tworzenia mikroprzedsiębiorstw. Wyjazdy studyjne zostały ocenione przez uczestników bardzo wysoko zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/