Wyczerpanie dopłat do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich

Rolnictwo jest niezwykle silnie powiązane z warunkami naturalnymi i otoczeniem, w którym odbywa się działalność rolnicza. Obok rodzajów ryzyka wspólnych dla większości typów działalności gospodarczej, gospodarstwa rolne są dodatkowo narażone na ryzyko wynikające ze specyfiki samej działalności rolniczej – w znacznym stopniu związanej z warunkami środowiska naturalnego, nad którymi człowiek nie ma kontroli.

1

 

W związku z tym szczególnego znaczenia nabiera zarządzanie ryzykiem w działalności rolniczej. Ponieważ szereg zdarzeń może mieć charakter masowy (klęskowy), obserwuje się w tym obszarze działalność państwa w zakresie dotowania składek do ubezpieczeń. Poziom dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń należnych od producentów rolnych z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich na 2020 r. został określony przez Radę Ministrów w Rozporządzeniu z dnia 29 listopada 2019 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 2370), w wysokości: 65% składki do 1 ha upraw rolnych i 65% składki do 1 szt. zwierzęcia gospodarskiego.

W 2019 r. w ustawie budżetowej na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zaplanowano 650 mln zł, w projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. na dopłaty do ubezpieczeń przeznaczono łącznie 500 mln zł, czyli o 150 mln zł mniej. W skutek takich działań w tym roku pula na dopłaty do ubezpieczeń została wyczerpana i wielu rolników chcących ubezpieczyć swoje uprawy i zwierzęta pozostała bez wsparcia. Dla wielu rolników takie działania są niezrozumiałe. Z jednej strony Ministerstwo Rolnictwa nakłania do zwiększania ubezpieczeń upraw i zwierząt, a z drugiej strony obcina dopłaty do ubezpieczeń.

Zmieniające się, a nawet pogarszające się z roku na rok warunki klimatyczne oraz anomalia pogodowe występujące w Polsce pokazują, że funkcjonowanie gospodarstwa rolnego bez właściwego ubezpieczenia jest praktycznie niemożliwe. Dopłaty do ubezpieczeń rolnych są jedną z form pomocy dla rolników w tak trudnych dla nich czasach. Szkoda, że pomoc ta ze strony Ministerstwa po raz kolejny okazała się niewystarczająca.

Należy zaznaczyć, że Wielkopolska Izba Rolnicza jest zwolennikiem obowiązkowego i powszechnego ubezpieczenia upraw rolnych oraz stworzenia systemu ubezpieczeń w ramach sprawdzonych Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych.

Michał Pawliczuk

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ubezpieczeń; rolnych; zwierząt; gospodarskich; dopłaty; ubezpieczenia; działalności; dopłat; rolników; strony; wyczerpanie; składki; składek; państwa; gospodarstwa; budżetowej; warunk;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »