W dniu 24 września 2015 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca. W posiedzeniu tym wziął udział Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Członek Zarządu KRIR Robert Nowak oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak. Podczas tego posiedzenia dokonano wyboru przedstawiciela Copa-Cogeca przy forum wysokiego szczebla na rzecz poprawy funkcjonowania łańcucha dostaw żywności oraz wyboru władz Prezydium Copa.
Na początku posiedzenia odbyła się dyskusja z luksemburskim ministrem rolnictwa, na temat sytuacji na rynku i programu luksemburskiej prezydencji Rady Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa. Copa-Cogeca poinformowały, że przyjęły z zadowoleniem proaktywne działania Komisji podjęte w związku z ogłoszeniem przez rosyjskie władze decyzji o przedłużeniu embarga nałożonego na unijne produkty rolne. Unijni rolnicy i ich spółdzielnie są przekonani, że społeczność rolników w UE nie może czekać z założonymi rękami na kolejny kryzys, który dotknie kolejną kategorię produktów rynkowych, zanim UE rozpocznie debatę na temat nowych środków wsparcia. Copa i Cogeca opracowały w związku z tym dokument, by podjąć konkretne działania, by wpłynąć bezpośrednio na dochody gospodarstw, utrzymać ich płynność finansową i siłę przetargową w łańcuchu żywnościowym. Głównym celem jest umożliwienie rolnikom utrzymania działalności w czasie zakłóceń na rynku i skorzystania z ożywienia tychże rynków. Zabierając głos w dyskusji Prezes Wiktor Szmulewicz powiedział, że bardzo ważny jest solidaryzm; jest to bardzo trudna sytuacja w związku z suszą, która wystąpiła głównie w Polsce i w Rumunii. Powinniśmy czasami reagować na regionalne zakłócenia rynku, około 50% obszarów Polski objętych zostało suszą. Bez dodatkowego wsparcia rolnicy i producenci nie będą mogli sobie poradzić. Dlatego też należy zastanowić się co możemy zrobić, jaką dodatkową pomoc możemy uzyskać? Rolnik nie jest winien ze jego administracja nie zweryfikowała, a zaliczkę powinien otrzymać każdy.
Następnie omówiono punkt odnośnie przyjęcia rumuńskiej organizacji PRO AGRO do Copa-Cogeca. Przewodniczący PRO AGRO, powiedział, że rumuńska organizacja pragnie ponownie wyrazić swoją wdzięczność za otwartość i nieustające wsparcie jakiego udziela jej cały zespół Copa-Cogeca. „Jesteśmy świadomi faktu, że początki naszej działalności lobbingowej w Unii Europejskiej były udane. Jednak ze względu na specyfikę rumuńskiego sektora spożywczego i opinię producentów na temat zrzeszeń, a także brak kapitalizacji większości rolników, nie są oni zainteresowani opłacaniem dodatkowej składki, by móc być reprezentowanym na szczeblu unijnym, nawet jeśli leży to w ich interesie. Pragniemy zapewnić Państwa, że po głębokich przemyśleniach doszliśmy do wniosku, że ustawa, o którą walczyliśmy od dwóch lat, stanowi jedyną możliwość przyłączenia się dowolnej rumuńskiej organizacji do Copa-Cogeca.”, podkreślił Przewodniczący. Członkowie Prezydium przyjęli wniosek rumuńskiej organizacji o przyjęcie do struktur Copa-Cogeca.
Podczas posiedzenia Prezydiów odbyła się również dyskusja na temat manifestacji zorganizowanej przez Copa-Cogeca 7 września br. w Brukseli. Wiele delegacji podkreśliło, że niestety, ale manifestacji tej nie można uznać za sukces. Francja zauważyła, że manifestację przejęła organizacja Europeen Milk Bord i tak naprawdę w mediach pokazano przemoc, a nasza manifestacja powinna mieć charakter pokojowy. Łotwa, Portugalia, Hiszpania oraz Włochy również skrytykowały organizację manifestacji podkreślając, że w przyszłości potrzebujemy bardziej skoordynowanych działań.
W kolejnej części spotkania Fernando Castilllo przedstawił budżet Copa-Cogeca na 2016 rok. Poinformował on członków, że składki członkowskie wzrosną w przyszłym roku o 2%.
Następnie przystąpiono do wyboru przedstawiciela Copa-Cogeca przy forum wysokiego szczebla na rzecz poprawy funkcjonowania łańcucha dostaw żywności. Na stanowisko to został wybrany Pan Meurig Raymond z irlandzkiej organizacji NFU.
Na zakończenie posiedzenia odbyły się wybory na stanowisko przewodniczącego komitetu Copa. Martin Merrild z Duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności (Dania), został wybrany na to stanowisko, poprzez aklamację.
W drugim dniu posiedzenia Prezydium Copa Sekretarz Generalny zaprosił przedstawiciela DG ENVI p. Caludię Olazabal. Przedstawiła ona założenia unijnej polityki dotyczącej zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Zauważyła w swojej wypowiedzi, że celem Komisji jest zrównoważony rozwój co jest odpowiedzią na uniwersalne cele. Komisja chce podjąć konstruktywny dialog. Delegacja ze Szkocji komentując wypowiedź przedstawiciela Komisji, chce aby w ocenie skutków środowiskowych wziąć pod uwagę bobry.
Przedstawiciele z delegacji niemieckiej zauważyli, że rolnicy nie rozumieją funkcjonowania programu Natura 2000. Organizacje pozarządowe wydają się bardzo silne a rolnicy w tej sytuacji nie są wysłuchani a przecież to rolnicy zajmują się środowiskiem pracując codziennie a nie organizacje pozarządowe.
Ocena funkcjonowania to przede wszystkim ocena funkcjonowania przepisów regulujących normy dotyczące siedlisk. Niestety zgodnie z tym co wynika z tekstów działania w tym zakresie są podejmowane wbrew istniejącym już przepisom krajowym. Trzeba działać w taki sposób aby nie zagrażać zrównoważonemu rozwojowi rolnictwa.
W odpowiedzi przedstawiciel DG ENVI zauważyła, że cele utrzymania poziomu bioróżnorodności są dalekie do osiągnięcia. Na dzień dzisiejszy obserwujemy niezrównoważoną intensyfikację. Systemy upraw powinny być lepiej dostosowane i bardziej elastyczne. Zaangażowanie rolników w ten proces jest bardzo ważne Chęć zaangażowania się w programy dotyczące bioróżnorodności jest bardzo różny na poziomie krajowym, rolnicy będą wkrótce musieli zacząć wdrażać te programy. Decyzje na temat programów środowiskowych pozostają do podjęcia przez kraje członkowskie Komisja przedstawia projekty, które są później dyskutowane.
Program czyste powietrze dla Europy jest bardzo istotny, jest również częścią ważnej dyskusji pomiędzy krajami członkowskimi na poziomie europejskim. Udział drobnych rolników w tym programie jest bardzo istotny ponieważ w ten sposób wezmą oni odpowiedzialność za otaczające środowisko i poniosą za ten program koszty. Rolą krajów członkowskim jest włączenie drobnych rolników do programów rozwoju obszarów wiejskich. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że Europa musi się prowadzić politykę zrównoważonej intensyfikacji, 17% obszarów w Europie mogą być wykorzystane na potrzeby środowiskowe. Komisja jest w trakcie finalizowania oceny i analizy opinii, które były zbierane do lipca tego roku. Rezultaty i wyniki badań będą opublikowane na początku października bieżącego roku.
Delegacja z Polski zauważyła, że w kraju chętnie wyznaczono tereny z przeznaczeniem na program Natura 2000, ale są one niekorzystne dla inwestycji w rolnictwie. Gospodarstwa towarowe i ogólnie intensywne rolnictwo zagrażają czystości powietrza i tylko rolnictwo rodzinne tak naprawdę bierze odpowiedzialność za ochronę powietrza i gleby. W dużych gospodarstwach jest to praktycznie niemożliwe.
Delegacja z Danii podkreśliła, że rolnictwo jest odpowiedzialne za znaczną część emisji gazów. Należy więc się zająć możliwościami jakie stoją przed rolnictwem przy zwiększaniu produkcji przy jednoczesnym zmniejszaniu emisji gazów. W grudniu tego roku w Paryżu odbędą się dyskusje na temat klimatu. Komisja zobowiązana jest do podjęcia wyzwania dotyczącego klimatu a w szczególności emisji metanu. Aktualne przepisy i pomysły nie są zbyt korzystne dla tego sektora.
Przewodniczący Copa zwrócił uwagę, że w przyszłości trzeba będzie wyżywić więcej ludności a gruntów rolnych będzie coraz mniej. Konieczność ochrony niewielkich obszarów hamuje proces rozwoju rolnictwa. Koszt ochrony środowiska jest zbyt wysoki dla poszczególnych rolników, trzeba też zwrócić uwagę na modernizację w tym sektorze, która jest niezbędna po to aby cele wyznaczone przez Komisję były osiągalne.
W odpowiedzi przedstawiciel DG ENVI zwróciła uwagę na fakt, że coraz więcej rolniczych organizacji zajmuje się ewolucją programów dotyczących ochrony środowiska. Rozważając rozwój rolnictwa trzeba również wziąć pod uwagę właściwe rozłożenie zysków w łańcuchu dostaw żywności. Nie znaczy to oczywiście, że wszyscy rolnicy zainwestowaliby w środowisko. Klienci kupując tanie mleko w sklepach nie wiedzą, że tanie mleko to w konsekwencji droższa woda, którą trzeba oczyszczać z nadmiernej ilości azotanów. DG ENVI jest zaangażowana w dyskusje z organizacjami rolniczymi, otrzymujemy również informacje bezpośrednio od DG AGRI. Jeśli chodzi o kwestię platformy dotyczącej dużych zwierząt drapieżnych jesteśmy bardzo zdziwieni, że Copa-Cogeca zrezygnowała z udziału w tej platformie. Na początku funkcjonowania tej platformy DG ENVI uczestniczyła w obradach i dyskusjach prowadzonych pomiędzy organizacjami a Komisją a teraz głos został oddany organizacjom w tym Copa-Cogeca.
Delegacja z Francji zwróciła uwagę, że sektor rolno-spożywczy jest strategicznym sektorem dla całej Europy. Mówi się o łańcuchu żywnościowym ale Komisja europejska nie ma wystarczających środków żeby zareagować. Biorąc pod uwagę koszty związane z ochroną środowiska nakład pieniężny na prowadzenie gospodarstwa wzrośnie o 1%. Wymagania przedłożone przez Komisję nie są możliwe do zrealizowania szczególnie przez gospodarstwa rodzinne we Francji.
Na zakończenie dyskusji Sekretarz Generalny podziękował przedstawicielowi DG ENVI za udział w debacie i zapewnił o czynnym udziale Copa-Cogeca w dyskusjach dotyczących kwestii środowiskowych odnoszących się do sektora rolnictwa.
W kolejnym punkcie porządku obrad odbyły się wybory na wice-przewodniczących Copa.
Na wstępie przewodniczący Copa przedstawił regulamin dotyczący składania kandydatur oraz procedurę głosowania. Przedstawiciele organizacji członkowskich Copa, są proszeni o zgłoszenie swojej kandydatury na stanowisko przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Copa, do Sekretariatu do dnia 14 września 2015 roku. Na kandydaturę składa się list nominacyjny zredagowany przez pełnoprawnego członka Copa oraz CV w j. angielskim lub j. francuskim. Kandydatury zostaną opublikowane na Agri-Info, aby wszyscy członkowie mogli się z nimi zapoznać.
Zgodnie za Statutem Copa, przewodniczący nie może pochodzić z tego samego kraju co jego poprzednik. Co więcej, przewodniczący nie może sprawować kolejnej kadencji zaraz po zakończeniu poprzedniej. Wiceprzewodniczący nie mogą sprawować swojej funkcji przez więcej niż dwie konsekutywne kadencje. Sekretariat otrzymał następujące kandydatury na stanowisko wiceprzewodniczących Copa w porządku alfabetycznym:
- Henri Brichart (Krajowa Federacja Związków Zawodowych Rolników, Francja)
- Lucjan Cichosz (Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna”, Polska)
- Daniel Coulonval (Walońska Federacja Rolników, Belgia)
- Eddie Downey (Irlandzkie Stowarzyszenie Rolników, Irlandia)
- Maira Dzelzkalēja (Parlament Łotewskich Rolników, Łotwa)
- Miklós Zsolt Kis (Izba Rolnicza, Żywności i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Węgry)
- Roberto Moncalvo (Coldiretti, Włochy)
- Lorenzo Ramos Silva (Unia drobnych rolników, Hiszpania)
- Franz Reisecker (Austriacka Izba Rolnicza, Austria)
- Marian Sikora (Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Polska)
W wyniku wyborów na wiceprzewodniczących powołano 6 wiceprzewodniczących w kolejności oddanych na nich głosów: Eddie Downey (Irlandia)-119 głosów; Roberto Monclavo (Włochy)-113 głosów; Henri Brichard (Francja)-104; Maira Dzelzkalēja (Łotwa)-99; Franz Reisecker (Austria)-94; Miklós Zsolt Kis (Węgry)-52.
Daniel Coulonval (Belgia)-32 głosów, Lorenzo Ramos Silva (Hiszpania) -46 głosów, Marian Sikora (Polska, „FBZPR”)-25 głosów i Lucjan Cichosz (Polska, „Ojczyzna”)-6 głosów, uzyskane głosy nie pozwoliły przedstawicielom z tych organizacji wejścia w skład prezydencji w tej kadencji.
W kolejnym punkcie porządku obrad przyjęto dokumenty dotyczące kolejno :
- praktycznych wytycznych co do oceny czy stan koniowatych zezwala na ich transport
- unijnej strategii handlowej do 2020 roku
Następnie przedstawiciel greckiej organizacji Paseges przedstawiła informacje na temat kongresu Europejskich Rolników, który ma się odbyć w Grecji w październiku 2016 roku.
W ostatnim punkcie porządku obrad członkowie Prezydium przyjęli wniosek Rady Bułgarskich Organizacji Rolniczych (CBAO) o przyjęcie do Geopa.
Małgorzata Verset - Biuro KRIR w Brukseli
- Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl