Wizyty w gospodarstwach rodzinnych i dużych fermach drobiu, mieszalniach pasz oraz udział w konferencji dotyczącej perspektyw rozwoju branży drobiarskiej to tylko kilka punktów wizyty delegacji z Regionalnej Izby Rolniczej Bretanii, która od 16 do 20 maja gości w Wielkopolsce.
Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Regionalna Izba Rolnicza w Bretanii wspólnie realizują projekt zakładający wymianę doświadczeń w zakresie produkcji drobiu miedzy francuskimi i polskimi producentami. W skład delegacji, która odwiedziła Wielkopolskę, weszli delegaci do Bretońskiej Izby Rolniczej trudniący się produkcją drobiu oraz pracownicy administracyjni Bretońskiej Izby Rolniczej. Delegacji przewodniczy Pan Didier Goubil, przewodniczący Komisji Drobiarstwa w Regionalnej Izbie Rolniczej Bretanii, mer gminy Poullaouen.
W trakcie pobytu w Wielkopolsce delegacja gościli w gospodarstwach państwa Zofii i Romana Rzeszowskich oraz Romany i Mariana Dolatów. W gospodarstwach prowadzona jest hodowla kurczaków oraz gęsi. Ze strony gości padały pytania o organizację pracy w gospodarstwie, koszty produkcji oraz perspektywy rozwoju ich gospodarstw. Pytano także o programy pomocowe na rozwój gospodarstw skierowane do hodowców drobiu. Następnie delegacja odwiedziła mieszalnie pasz w Chojniku ROLMARK-KOWALCZYK, zakład produkcyjny Agrifirm w Topoli Wielkiej oraz wytwórnie pasz Tasomix, która zaliczana jest do liderów polskiego przemysłu paszowego. W trakcie spotkań poruszano temat produkcji pasz, surowców używanych do produkcji i dostosowaniu pasz do potrzeb żywieniowych zwierząt w różnych fazach chowu. Goście pytali przede wszystkim o efektywność naszych pasz oraz ich jakość i bezpieczeństwo dla konsumentów. Przy mieszalni pasz Tasomix w ramach Centrum Doświadczalnego działa także ferma indyków, którą także zwiedzili nasi goście z Bretanii. Ferma wyposażona w urządzenia pomiarowe pozwalające na kontrole przyrostu indyków i wydajności pasz.
W drugim dniu wizyty uczestnicy delegacji wzięli udział w Konferencji pt. Perspektywy rozwoju produkcji drobiarskiej w UE ze szczególnym uwzględnieniem potencjału produkcyjnego Francji i Polski. W ramach konferencji poruszano tematy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego, warunków zoohigienicznych oraz nadzoru weterynaryjnego na fermach drobiu, a także kwestie konsolidacji producentów drobiu oraz rynków zbytu we Francji i Polsce. W konferencji udział wzięli Przedstawiciele Polskiego Związku Hodowców i Producentów Drobiu oraz hodowcy zrzeszeni w grupach producenckich. W trakcie dyskusji rozmawiano o organizacji francuskich związków i zrzeszeń drobiarskich oraz przyszłości drobiarstwa w Europie w perspektywie wejścia w życie TTIP.
Kolejna części programu to wizyta w ubojni drobiu DROMICO. W trakcie rozmów z właścicielami firmy padały pytania o rynki zbytu drobiu oraz preferencji polskich konsumentów w zakresie spożycia mięsa drobiowego.
W trakcie pobytu delegacja odwiedziła także zlokalizowane koło Słupi i Gniezna fermy brojlerów De Heus, gdzie spotkali się z przedstawicielami firmy oraz osobami prowadzącymi poszczególne fermy.
Poza programem odbyły się także nieformalne spotkania z producentami drobiu oraz Zarządem i delegatami Wielkopolskiej Izby Rolniczej, a także związkami branżowymi hodowców.
Wielkopolska Izba Rolnicza od lat aktywnie współpracuje z Izbą Rolnicza w Bretanii. W grudniu ubiegłego roku producenci drobiu z Wielkopolski uczestniczyli w Loudeac w Międzynarodowej Konferencji pt. „Jak produkować mięso drobiowe”, wtedy to narodził się pomysł zaproszenia delegacji francuskiej do Wielkopolski.
Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/