W siedzibie Telewizji Polskiej odbyło się dziś uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Wójt Roku 2017.
Najlepszym wójtem w całej Polsce został Paweł Szczepankiewicz z gminy Wierzbinek, woj. Wielkopolskie. Zdecydowali o tym telewidzowie głosując w systemie SMS. Po raz 17. organizatorem konkursu była Redakcja Audycji Rolnych TVP 1.
Podczas uroczystej Gali minister Krzysztof Jurgiel zwracając się do laureatów podkreślił, że rozwój wsi jest priorytetem całego rządu.
– Opracowujemy akty prawne i rozwiązania organizacyjne, które poszerzają szanse rozwojowe obszarów wiejskich. Pakt dla obszarów wiejskich będzie jednym z projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 – podkreślił minister Jurgiel i dodał, że te wszystkie rozwiązania służą zwiększaniu opłacalności produkcji rolnej i poprawie jakości życia na wsi.
Minister podziękował zwycięscy konkursu, a także wszystkim finalistom za ich zaangażowanie i trud wkładany w rozwój ich małych ojczyzn.
Zwycięzca konkursu, który w minionym roku wykazał się największymi osiągnięciami w pracy na rzecz swojej gminy, został wyłoniony głosami telewidzów spośród 10. finalistów.
Kandydatury wójtów mogli zgłaszać mieszkańcy gmin, instytucje i organizacje. W tym roku z całego kraju napłynęło bardzo dużo zgłoszeń. Spośród nich kapituła konkursu wyłoniła 10 najlepszych wójtów.
- Ryszard Kazimierz Bugiel gmina Kamień, woj. podkarpackie
- Tomasz Ewertowski gmina Lubawa, woj. warmińsko - mazurskie
- Ryszard Jędruch gmina Tryńcza, woj. podkarpackie
- Bożena Kordek gmina Małkinia Górna, woj. mazowieckie
- Mariusz Osiak gmina Łuków, woj. lubelskie
- Andrzej Piętka gmina Grabowo, woj. podlaskie
- Paweł Szczepankiewicz gmina Wierzbinek, woj. wielkopolskie
- Marianna Bogusława Szydlik gmina Dźwierzuty, woj. warmińsko - mazurskie
- Tadeusz Tkaczyk gmina Strawczyn, woj. świętokrzyskie
- Józef Zajkowski gmina Sokoły, woj. Podlaskie
Głównym kryterium wyboru były osiągnięcia wójtów na rzecz gminy, jak również ocena przeprowadzona na podstawie analizy strony internetowej gminy. Sylwetki prezentowane były na antenie TVP1.
Dzisiejszą uroczystość uświetnił występ zespołu Pieśni i Tańca ŁANY z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.