„Święto plonów to jeden z najpiękniejszych i najradośniejszych obrzędów na polskiej wsi. Obchodzone tuż po zebraniu z pól ostatnich kłosów zbóż jest symbolicznym dziękczynieniem za plony” - to fragment życzeń dożynkowych skierowanych do organizatorów oraz gości uroczystości dożynkowych przez Piotra Walkowskiego Prezesa WIR. Słowa te w doskonały sposób oddają sens i zasadność organizowania dożynek. I to właśnie w ubiegłą niedzielę tj. 27 sierpnia mogliśmy spotkać się i świętować z rolnikami ogrodnikami, sadownikami, pszczelarzami z całej Wielkopolski oraz dziękować za tegoroczne zebrane plony podczas XXII Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek, które odbyły się po raz pierwszy po dość długiej pandemicznej przerwie na stadionie miejskim w Pleszewie.
Dziękczynienie za plony połączone było z wielkopolskimi, diecezjalnymi, powiatowymi, gminnymi dożynkami, a sama uroczystość poprzedzona była otwarciem wystawy rolniczej oraz mszą świętą, której przewodniczył Biskup kaliski Damian Bryl. Po mszy świętej odbył się uroczysty Obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ”ŁANY” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Swój program artystyczny przedstawiły również lokalne zespoły, a samych uczestników święta plonów częstował chlebem Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wspólnie z włodarzami powiatu, miasta i gminy Pleszew.
Życzenia dla rolników i gości uroczystości dożynkowych zostały przekazane od Prezesa Piotra Walkowskiego – Burmistrzowi Miasta i Gminy Pleszew Arkadiuszowi Ptakowi. W życzeniach Prezes WIR dziękował wielkopolskim rolnikom za ciężką pracę i życzył, aby zawsze ich pracy towarzyszyła satysfakcja, szacunek a wielkopolska wieś miała zapewnione coraz lepsze warunki rozwoju.
Do reprezentowania rolników poprzez pełnienie funkcji Starosty dożynkowego został powołany wieloletni delegat Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie – Lucjan Kempiński, który doskonale zna problemy z jakimi borykają się polscy rolnicy. Pan Lucjan jest absolwentem Technikum Rolniczego w Marszewie. Wraz z żoną Anną, która pracuje zawodowo jako pielęgniarka, prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w Taczanowie Pierwszym w gminie Pleszew. Rodzinne, bo w pracy pomaga im syn Marek, gospodarstwo zostało odziedziczone po rodzicach Pana Lucjana. Wówczas liczyło tylko niecałe 10 ha, dziś obejmuje powierzchnię 56 ha. Państwo Kempińscy prowadzą działalność rolniczą już od 37 lat. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną. Wiodące uprawy to pszenica ozima, rzepak i buraki cukrowe. W prowadzeniu gospodarstwa Pan Lucjan skupia się na jakości i maksymalizacji plonów wykorzystując współpracę z doradcami oraz wprowadzając innowacje w dziedzinie nawożenia i uprawy roślin. Korzysta także z unijnych i krajowych dofinansowań unowocześniając park maszynowy. Swoim doświadczeniem w dziedzinie rolnictwa dzieli się z innymi. Jest wieloletnim członkiem Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie. Był także członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Pleszewie oraz radnym Rady Miejskiej w Pleszewie. Jego profesjonalizm w branży rolniczej potwierdzają odznaczenia. Za wieloletnie zaangażowanie i osobisty wkład w pracę na rzecz wielkopolskich rolników odznaczony został przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi honorową odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.
Starościną dożynek była Joanna Szymczak, która jest mieszkanką Sulęcina w gminie Pleszew. Pani Joanna jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej z arteterapią Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła także studium ekonomiczne. Od 15 lat prowadzi wraz z mężem Mirosławem ponad 45-hektarowe gospodarstwo. Przejęli je po rodzicach męża i ukierunkowali wyłącznie na produkcję roślinną. Na powierzchni 20 ha uprawiają sałatę lodową, na 15 hektarach brokuła, po 10 ha natomiast zajmują sałata rzymska oraz kapusta stożkowa i zimowa. Uprawa odbywa się w trzech cyklach. Zatrudniają w gospodarstwie na stałe cztery osoby, ale sezonowo przy zbiorach pracuje ok. dwadzieścia osób. Jest też pełen park maszynowy i zaplecze do obróbki warzyw, magazyn i chłodnia. Gospodarstwo Państwa Szymczaków działa kompleksowo od uprawy, przez pakowanie, brandowanie produktu, po własny transport do klienta. Rynek zbytu warzyw to nie tylko Polska, to także kraje europejskie i duże sieci handlowe. Państwo Szymczakowie zostali laureatami konkursu „WIELKOPOLSKI ROLNIK ROKU 2020” i otrzymali prestiżową statuetkę „Siewcy Roku” w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Pani Joanna jest osobą, która chętnie działa społecznie. Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Rodziców w ZSP w Lenartowicach, gdzie do dziś chętnie angażuje się w szkolne inicjatywy. Jest także członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Lenartowicach.
L.Ryszewska
Foto. P. Fehler
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/