Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Roberta Telusa w sprawie trudności w składaniu wniosków o dopłaty za sprzedaż rzepaku i zbóż. KRIR w piśmie informuje, że otrzymała wiele zgłoszeń od rolników, którzy spotkali się z trudnościami podczas składania wniosków o dopłaty za sprzedaż rzepaku i innych zbóż. Termin złożenia wniosków do 31 lipca br. wydawał się wystarczający, jednakże liczne techniczne utrudnienia w aplikacji online znacznie utrudniły lub wręcz uniemożliwiły składanie wniosków. Wielu rolników zauważyło, ze aplikacja regularnie się zawieszała lub wyrzucała ich z systemu. KRIR w piśmie apelowała o przywrócenie terminu na złożenie wniosków o dopłaty za sprzedane zboża i rzepak. Wydaje się, że problem techniczny stanowił znacznie utrudnienie dla wielu rolników w całym kraju, a straty finansowe, które ponieśli są poważne.
Pełną treść pisma KRIR znajdą Państwo tutaj
W odpowiedzi resort rolnictwa poinformował, że z informacji otrzymanej z ARiMR wynika że aplikacja do składania wniosków była projektowana i budowana w taki sposób, aby wymagała od rolników jak najmniejszych nakładów pracy. MRiRW dodaje, że na stronie internetowej ARiMR dostępna była instrukcja wypełniania wniosku, w której zawarte były informacje na temat działania aplikacji, sposobu logowania, jak i składania zmian do wniosku. Resort rolnictwa przekazał również, że w przypadku problemów ze złożeniem wniosków rolnicy mogli uzyskać szczegółowe wyjaśnienia w biurach w ARiMR – w biurach powiatowych, oddziałach regionalnych, jak i w centrali.
MRiRW poinformowało, ze mając na uwadze liczbę złożonych wniosków trudno się zgodzić ze stwierdzeniem, że wielu rolników spotkało się z niezwykłymi trudnościami w procesie składania wniosków, a liczne techniczne utrudnienia w aplikacji znacznie utrudniły lub uniemożliwiły składanie wniosków. Resort rolnictwa dodaje, że oczywistym jest ze względu na wprowadzone zmiany zarówno w zasadach pomocy, jak i wdrażanie innych schematów pomocowych konieczne było krótkie wyłączenie systemu na prace serwisowe, o czym użytkownicy byli w wyprzedzeniem informowani.
Na koniec Ministerstwo przekazało, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierownik biura powiatowego Agencji właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika wydaje decyzję w sprawie przyznania pomocy w terminie do dnia 15 września 2023r. Dodatkowo należy wskazać, że na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) 2023/739 udostępnione Polsce środki w wysokości 29,5 mln euro, kwalifikują się do pomocy unijnej tylko wtedy, gdy płatności zostaną dokonane przed dniem 30 września 2023 r., a środki w wysokości 39,33 mln euro kwalifikują się do pomocy unijnej tylko wtedy, gdy płatności zostaną dokonane przed dniem 31 grudnia 2023 r. (rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1343).
Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostępna jest tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/