Woda z oczyszczalni ścieków do nawodnień

susza2W dniu 23 kwietnia 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka z wnioskiem o podjęcie działań w celu przeciwdziałania skutkom suszy, poprzez:

  • budowę niewielkich budowli piętrzących i zatrzymujących wodę na mniejszych rzekach i innych ciekach,
  • opracowanie i wdrożenie planu wykorzystania wód z oczyszczalni ścieków i z odwodnieni melioracyjnych do nawadniania upraw, w szczególności budowę zbiorników śródpolnych,
  • zmiany w przepisach ułatwiające budowę ww. obiektów oraz umożliwiające korzystanie przez rolników z ww. wody bez dodatkowych pozwoleń.

Obecne rozwiązania pozwalają na wykorzystanie bez uzyskiwania pozwoleń do 5 m3 wody dziennie średniorocznie. Wskazane jest zwiększenie tego limitu, jeśli chodzi o wody powierzchniowe do co najmniej 50-60 m3 oraz dopuszczenie wykorzystania nie tylko wody będącej właściciela gruntu nawadnianego, ale także wód należących do Skarbu Państwa, o ile nie służą zaopatrzeniu w wodę pitną, albo nie są położone w rezerwatach przyrody.

 Źródło
 Krajowa Rada Izb Rolniczych
 http://krir.pl

125ml milk

susza2
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: oczyszczalni; budowę; nawodnień; ścieków; wykorzystania; wód; zwiększenie; powierzchniowe; chodzi; jeśli; limitu; ; średniorocznie.; wskazane; dopuszczenie; dziennie; pozwoleń; uzyskiwan;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »