Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Wojewody Wielkopolskiego z prośbą o informację dotyczącą obliczeń publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. WIR poprosiła o udostępnienie następujących danych z województwa wielkopolskiego:
- ile zostało złożonych wniosków poprzez aplikację suszową,
- u ilu wnioskodawców średni roczny dochód z prowadzonej działalności rolniczej, w związku z wystąpieniem suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, obniżył się o ponad 30% i w związku z tym kwalifikują się oni do ubiegania o pomoc?
W odpowiedzi od wojewody otrzymaliśmy następujące informacje:
Obecny system szacowania szkód jest wynikiem prac resortu rolnictwa, jest nowoczesny oraz minimalizuje wpływ czynnika ludzkiego na ocenę powstałych szkód. Ponadto umożliwia zgłoszenie powstałych szkód po zebraniu plonów, a to z kolei pozwala na samodzielne decydowania przez poszkodowanego producenta rolnego o terminie zbioru, który dotychczas mógł się odbyć dopiero po oszacowania szkód przez komisję na miejscu.
W roku 2021 wnioski o szacowanie szkód z trenu województwa wielkopolskiego złożyło 9 999 rolników.
Najwięcej w powiatach: gnieźnieńskim- 1175, wągrowieckim – 946, pleszewskim – 918, pilskim – 716, kępińskim – 689, kaliskim – 635.
W całym województwie ilość gospodarstw, w których wartość szkód spowodowanych suszą rolniczą przekroczyła 30% średniej rocznej produkcji rolnej wyniosła- 82 z czego najwięcej w powiatach gnieźnieńskim - 23, czarnkowsko – trzcianeckim – 12, poznańskim – 12, w pozostałych pojedyncze gospodarstwa lub kilka.
Ponadto w województwie wielkopolskim:
- ilość gospodarstw, w których wartość szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania przekroczyła 30% średniej rocznej produkcji rolnej wyniosła – 7 z czego w powiecie złotowskim – 6 i 1 jedno w powiecie kaliskim.
- ilość gospodarstw, w których wartość szkód spowodowanych przez przymrozki wiosenne przekroczyła 30% średniej rocznej produkcji rolnej wyniosła – 25 (pilski - 19, leszczyński- 3, szamotulski- 2, chodzieski- 1),
- ilość gospodarstw, w których wartość szkód spowodowanych przez deszcze nawalne przekroczyła 30% średniej rocznej produkcji rolnej wyniosła – 1 w powiecie kolskim
- ilość gospodarstw, w których wartość szkód spowodowanych przez grad przekroczyła 30% średniej rocznej produkcji rolnej wyniosła – 210, najwięcej w powiatach: kolskim – 126, jarocińskim – 38, ostrzeszowskim – 31, konińskim - 12.
- ilość gospodarstw, w których wartość szkód spowodowanych przez huragan przekroczyła 30% średniej rocznej produkcji rolnej wyniosła – 15, (kolski – 14, pleszewski – 1)
Mimo tego, że w zasadzie susza dotknęła każdej gminy naszego województwa o czym pisaliśmy materiale "Susza w całej Wielkopolsce". Ilość wniosków wyniosła tylko 9 999 na ok. 160 tys. gospodarstw w Wielkopolsce.
W tym odniesieniu liczba ok. 10 tys. wniosków o szacowanie szkód, które wystąpiły z powodu anomalii pogodowych w tym suszy jest niewielka, tym bardziej, że w zasadzie każde gospodarstwo w Wielkopolsce w większym lub mniejszym stopniu odczuło wpływ niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Nie wszyscy rolnicy składają wnioski w aplikacji publicznej, zgłoś szkodę rolniczą, bo ich zdaniem jej wyliczenia nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu upraw.
Wielkopolska izba Rolnicza wielokrotnie, zwracała się w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udoskonalenie tego narzędzia do szacowania suszy rolniczej. Resort zapewnia, że program do wyliczania strat wykorzystuje szereg pomiarów zarówno naziemnych jak i satelitarnych i, że jest to wystarczające. Jednak Resort zapewnił, że cały czas prowadzone są prace nad możliwościami ulepszenia aplikacji również jej dokładności w ocenianiu szkód spowodowanych przez suszę o czym informowaliśmy w materiale "Aplikacja "zgłoś szkodę rolniczą" będzie udoskonalona"
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/