Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 22 października 2020 r. do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg o wydłużenie z 9 do 12 miesięcy zezwolenia na pracę sezonową ze względu na to, że rolnicy w całym kraju mają trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników.
W wielu gospodarstwach zajmujących się produkcją zwierzęcą występuje brak pracowników do obsługi zwierząt gospodarskich, w związku z czym rolnicy bardzo często zatrudniają cudzoziemców, gdyż bardzo trudno jest znaleźć pracownika z lokalnego rynku pracy. Niestety, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje jedynie zezwolenie na pracę sezonową, na czas określony, który nie może być jednak dłuższy niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Produkcja zwierzęca charakteryzuje się tym, że trwa nieprzerwanie przez cały rok, a częste zmiany pracowników to ogromne utrudnienie dla rolników. Pozwolenie na pracę tylko na 9 miesięcy powoduje, że rolnik na kolejne 3 miesiące musi szukać następnego pracownika. Praca przy zwierzętach wymaga długiego czasu, jaki należy poświęcić na przyuczenie nowego pracownika, aby poznał zasady postępowania ze zwierzętami, zapewnienia im dobrostanu i zasady bezpieczeństwa.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, jak również utrudnienia, z którymi spotykają się sami cudzoziemcy, nie mogący pracować cały rok, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił o zmianę zapisów ww. ustawy poprzez wydłużenie okresu pracy z 9 do 12 miesięcy w ciągu roku.
- Małgorzata Ramatowska