Wniosek o podwyższenie kwoty zasiłku chorobowego dla rolników

lekiZarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wnioski Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie:

 1. podwyższenia kwoty zasiłku chorobowego przysługującego rolnikowi za każdy dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

  Przekazano, że aktualnie wypłacana kwota zasiłku chorobowego wynosi 10 zł za każdy dzień niezdolności do pracy i w tej niezmienionej wysokości obowiązuje już od 2009 r. czyli prawie 9 lat (rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 21 maja 2009 r. Dz. U. nr 87 poz. 727). Samorząd rolniczy zwrócił uwagę, że w tym okresie znacząco zmieniła się wysokość płacy minimalnej i stawek godzinowych w innych sektorach gospodarki. Obowiązująca stawka zasiłku chorobowego wypłacana rolnikom jest w ocenie Zarządu KRIR rażąco niska i nie przystaje do dzisiejszych realiów.
   
 2. rozważenia możliwości zróżnicowania wysokości emerytury rolniczej w zależności od wysokości składek płaconych przez rolników.

  Zarząd KRIR zauważył, że rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni powyżej 50 ha opłacają dodatkową składkę miesięczną na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Niestety ten fakt nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w wysokości otrzymywanej przez nich emerytury.
   
 3. rozważenia możliwości podjęcia działań, które spowodują poprawę opłacalności produkcji ekologicznej zbóż poprzez zwiększenie dopłat do produkcji.

 

 Źródło
 Krajowa Rada Izb Rolniczych
 http://krir.pl

125ml milk

leki
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zasiłku; chorobowego; wysokości; rolnictwa; możliwości; rozważenia;  ; podwyższenie; wypłacana; niezdolności; dzień; każdy; rozwoju; wniosek; ministra; rolniczej; zwrócił; rol;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »