– Nie chcemy podejmować decyzji zza biurka, z pozycji Warszawy, ale pragniemy rozmawiać z gospodarzami w terenie. Powinniśmy i musimy brać pod uwagę głosy rolników – podkreślał wiceminister i przypominał, że do 11 lipca ministerstwo czeka na opinie i sugestie wszystkich, a szczególnie środowisk rolniczych do skierowanego do uzgodnień społecznych projektu systemu płatności bezpośrednich w latach 2015-2020.
Tadeusz Nalewajk w trakcie wizyty spotkał się z samorządowcami i rolnikami z obu powiatów.
Odwiedził też 70 hektarowe, nastawione na produkcję warzyw gospodarstwo Marcina Biesaga, rolnika z Aleksandrowa w powiecie pińczowskim, który w latach 2007-2013 dzięki unijnym środkom zmodernizował bazę sprzętową w swoim gospodarstwie.
W gospodarstwie ekologicznym Sławomira Jałochy w Żurawnikach wiceminister Nalewajk rozmawiał o propozycjach dotyczących płatności za zazielenienie, szczególnie płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska. Podsekretarz stanu wizytował także Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu, która to szkoła od 2008 roku podlega Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W systemie dziennym uczą się tam obecnie 104 osoby na kierunkach technik rolnik i technik żywienia. W podlegającej również ministerstwu Stadninie Koni w Michałowie podziwiał konie cenione na całym świecie, które osiągają bardzo wysokie ceny na aukcjach. Obecnie w Michałowie hodowanych jest 400 koni arabskich, 650 sztuk bydła oraz kilkanaście tarantów i kucyki.
Podczas całej wizyty wiceministrowi Tadeuszowi Nalewajkowi towarzyszył marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Galeria zdjęć: