Wizyta w Berlinie
Minister spotkał się kolejno z przewodniczącym Niemieckiego Związku Zawodowego Rolników (DBV) Joachimem Rukwiedem, Federalną Minister Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Niemiec Ilse Aigner, przewodniczącym Niemieckiego Związku Spółdzielni Reiffeisena Manfredem Nüsselem oraz Ministrem Rolnictwa Kraju Związkowego Dolnej Saksonii Gerdem Lindemannem.
Stanisław Kalemba podkreślał konieczność sprawiedliwego podziału wsparcia środków na WPR w kolejnej perspektywie finansowej i zapewnienia równych warunków konkurencji dla rolników wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Polska nie może zaakceptować obecnych propozycji w tym względzie i domaga się wyrównania różnic w wysokości wsparcia pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi poprzez odejście od historycznych kryteriów i stworzenie nowego systemu podziału wsparcia opartego na prostych, obiektywnych kryteriach – mówił polski minister. Przypomniał, że Polsce zależy w tym kontekście na jak najdłuższym utrzymaniu obecnego systemu jednolitej płatności obszarowej SAPS, który jest system prostym i sprawdzonym. W przypadku konieczności przejścia na inny Polska będzie wnioskowała o odpowiedni okres przejściowy na wdrożenie nowego systemu.
Odnosząc się do polskich postulatów, minister rolnictwa Niemiec Ilse Aigner stwierdziła, że nie jest gotowa zaakceptować jednolitej stawki płatności dla wszystkich państw członkowskich. Możliwe jest natomiast stopniowe, rozłożone w czasie zbliżanie poziomów płatności. Jednocześnie oświadczyła, że Polska może liczyć na pełne poparcie Niemiec w kwestii okresu przejściowego na wdrożenie nowego systemu dopłat. Podobne stanowisko prezentowali uczestnicy pozostałych spotkań.
Rozmowy w Berlinie wykazały zbieżność stanowisk Polski i Niemiec w kwestii wyznaczania obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), zazielenienia WPR oraz utrzymania kwot produkcyjnych na rynku cukru. Oba kraje są zgodne co do tego, że należy pozostać przy obecnych kryteriach wyznaczania ONW, prowadzić dalsze analizy i merytoryczne dyskusje w sprawie nowego procesu wyznaczania obszarów ONW w UE. Należy też utrzymać system przyznawania kwot produkcyjnych w sektorze cukru do roku 2020. Krytycznie oceniono natomiast propozycje KE dotyczące zazielenienia WPR.
Wizyta Ministra Kalemby w Berlinie była również istotna z punktu widzenia dalszej współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie rolnictwa. W trakcie bilateralnych rozmów na szczeblu ministrów strony wyraziły chęć kontynuowania dotychczasowej współpracy dwustronnej jak i w formule Trójkąta Weimarskiego w obszarze reformy WPR i uzgadniania stanowisk dotyczących poszczególnych jej elementów. Minister Aigner i minister Kalemba potwierdzili wolę kontynuowania współpracy w dziedzinie energii odnawialnej, zgadzając się że powinna być ona prowadzona na szczeblu eksperckim w ramach istniejącej Polsko-Niemieckiej Grupy ds. Surowców Odnawialnych (Bio-GEPOIT).
Pozostałe spotkania były okazją do wymiany informacji na temat obecnej sytuacji w rolnictwie obu krajów, funkcjonowania systemu ubezpieczeń rolniczych, spółdzielczości rolniczej i grup producenckich. Wszyscy rozmówcy wyrazili gotowość do dzielenia się niemieckimi doświadczeniami ze stroną polską.
Galeria zdjęć:
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/