Na prośbę Łotewskiego Centrum Doradztwa i Kształcenia Rolniczego i doradców z łotewskiego powiatu Bauska CDR Oddział w Radomiu zorganizowało wizytę studyjną dla 43 osobowej grupy doradców i rolników. Uczestnicy byli zainteresowani działaniami w ramach programu Leader, organizacjami producentów owoców i warzyw, gospodarstwami ekologicznymi i gospodarstwami agroturystycznymi w Polsce, zwłaszcza w regionie radomskim i sandomierskim. Od 17 do 19 sierpnia realizowaliśmy przygotowany przez nas program wizyty.
Pierwszego dnia Dyrektor radomskiego oddziału CDR Henryk Skórnicki przywitał łotewską grupę i krótko przedstawił działalność naszego Centrum zwracając uwagę na utworzenie Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa . Szkolimy w nim doradców i rolników jak można przetwarzać swoje surowce zarówno roślinne jaki zwierzęce w gospodarstwie Nie obeszło się bez pokazania grupie wyposażenia hal w maszyny i urządzenia do przetwórstwa mleka i mięsa wraz z nową wędzarnią.
Następnie grupa odwiedziła gospodarstwo sadownicze państwa Bankiewiczów , które jest członkiem grupy producenckiej i jednocześnie posiada tłocznię soków. Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” jeżdżąc razem z grupą pokazywał gościom efekty działań w terenie , jakie zrealizowano w ramach dofinansowania ze środków LGD dla działania „Odnowa i Rozwój Wsi” - Wiejski Dom Ludowy w Zbożennie oraz Dwór „Zbożenna”, który był dwukrotnym beneficjentem działań z zakresu „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” ze środków LGD. Zwiedzaliśmy też pięknie odrestaurowany „Pałac Domaniowski” położony nad zalewem w Domaniowe- {500 hektarowy sztuczny zbiornik wodny, zlokalizowany na 40 km biegu rzeki Radomki).
Był też wykład i prezentacja Programu LEADER Pana Prezesa. Następnie była prezentacja Prezesa Grupy Producentów Fresh-Papryka Sp. z o.o. i wizyta w magazynie grupy i przedstawienie nowoczesnej technologii uprawy papryki w tunelach.. foliowych.
Drugiego dnia wyjazd do gospodarstwa ekologicznego w okolicy Opatowa w województwie świętokrzyskim. Rodzina państwa Bednarzów uprawia rożne gatunki warzyw od kapusty przez selery, buraki czerwone, kapustę, dynie,pomidory , jarmuż i cały szereg innych .gatunków.
W następnym punkcie programu doradca z Oddziału ŚODR w Sandomierzu zorganizował dalszą część pobytu łotewskiej grupy w sandomierskim rejonie sadowniczym.
Najpierw wizytę sadzie u gospodarza, który jako pierwszy w rejonie ma zainstalowane siatki przeciwgradowe.. Koszt takiej inwestycji jest dość duży, ale jest pewność, że jabłka na drzewach nie będą uszkodzone przez grad, który w sezonie letnim dość często się pojawia i potrafi nieraz zniszczyć całą dotychczasową pracę właściciela.
Uczestnicy zwiedzili siedzibę grupy producenckiej „Złoty Sad”, która poczyniła bardzo duże nakłady na inwestycje w wyposażenie w nowoczesne sortownie , komory przechowalnicze z kontrolowaną atmosferą, maszyny do pakowania itp. Łotysze odwiedzili też gospodarstwo agroturystyczne i gospodarstwo ekologiczne z uprawą winorośli i produkcją wina - jedno z kilku tworzących sandomierski szlak winiarski pod nazwą „Winnica Sandomierska.”
Ostatni dzień pobytu poświęcili częściowo na wizytę w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym i na koniec w gospodarstwie agroturystycznym w okolicy Bałtowa brali udział w warsztatach pieczenia chleba.
Podsumowywując uczestnicy byli bardzo zainteresowani, notowali, podziwiali i chwalili przedsiębiorczość Polaków oraz dziękowali za zorganizowanie tak ciekawej wizyty a , zwłaszcza na obszarach wiejskich w Polsce.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/