Wizyta polskiej delegacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W dniach 17-18 lutego 2019 r. przedstawicielka Głównego Lekarza Weterynarii wzięła udział w wizycie Ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Celem wizyty była intensyfikacja polsko-emirackiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości poszerzenia dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do emirackiego rynku, w tym uzgodnienie warunków zniesienia zakazu importu jaj spożywczych z Polski i negocjacje dotyczące świadectw zdrowia dla polskich zwierząt i produktów.

Pani Anna Galica, Dyrektor Biura ds. Unii Europejskiej i Współpracy z Zagranicą, uczestniczyła w oficjalnej wizycie Ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W dniu 17 lutego 2019 r. minister Ardanowski spotkał się z przedstawicielami administracji ZEA, w tym minister stanu ds. bezpieczeństwa żywnościowego Mariam Hareb Al Muhairi,  minister gospodarki Sultan Bin Saeed AL-MANSOORI oraz dyrektor generalny ESMA Abdulla Albuqader Al Maeeni,  minister zmian klimatu i środowiska Thani Al Zeyodi, dyrektor generalny Urzędu Miasta Dubaj Dawood Abdulrahman Al Hajiri.

W rozmowie z Minister Stanu ds. Bezpieczeństwa szef polskiego resortu rolnictwa wyraził zainteresowanie nową Strategią Bezpieczeństwa Żywnościowego PZEA 2051 - strona emiracka planuje wytypować 18 priorytetowych dla ZEA produktów spożywczych, import których będzie ułatwiać. Minister Ardanowski omawiał możliwość współpracy w tym zakresie i zachęcał do znoszenia barier weterynaryjnych i fitosanitarnych dla polskiej żywności wysokiej jakości.

Z kolei w rozmowach z Ministrem Gospodarki oraz ESMA polski minister podkreślił znaczenie sprawniejszej współpracy z instytucjami ZEA na rzecz eliminacji barier stojących na przeszkodzie rozwoju współpracy gospodarczej. Przedstawiciele ZEA deklarowali wolę współpracy, zarówno w zakresie finalizacji prowadzonych procedur, jak i otwarcia na wspólne projekty handlowe, inwestycyjne czy eksperckie.

Spotkanie z Ministrem Zmian Klimatu i Środowiska poprzedziły rozmowy techniczne przeprowadzone przez dyrektor Annę Galicę. W trakcie rozmów technicznych z przedstawicielami Ministerstwa Zmian Klimatu i Środowiska omówiono techniczne aspekty negocjacji dotyczących dostępu do rynku. Omawiano warunki zniesienia zakazu importu jaj spożywczych z Polski - w związku z koniecznością uzgodnienia świadectwa zdrowia ustalono, że strona emiracka przekaże listę standardów ZEA które muszą być stosowane przez polskich producentów. W zakresie negocjacji dotyczących świadectw zdrowia dla polskich zwierząt i produktów strona emiracka przekazała nowe wzory dla żywych ptaków, piskląt i jaj wylęgowych do uzgodnienia ze stroną polską. Przeprowadzone rozmowy umożliwią szybsze zakończenie prac nad otwartymi procedurami.

17 lutego 2019 r. Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył również w otwarciu targów Gulf Food 2019 i spotkał się z polskimi wystawcami, obecnymi na targach zarówno w ramach Stoiska Narodowego KOWR, jak i wystawców indywidualnych. Minister Ardanowski wziął także udział w wydarzeniach promocyjnych zorganizowanych w ramach misji komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phila Hogana, w której uczestniczyli także polscy przedsiębiorcy.

W drugim dniu wizyty minister Jan Krzysztof Ardanowski omawiał możliwości rozwoju współpracy handlowej z podmiotami emirackimi, ze szczególnym uwzględnieniem Emiratu Ras Al Khaimah, który rozwija współpracę biznesową z polskimi partnerami.

Wizyta polskiej delegacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wizyta polskiej delegacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wizyta polskiej delegacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wizyta polskiej delegacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wizyta polskiej delegacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

 

 Źródło
 Główny Inspektorat Weterynarii
 https://www.wetgiw.gov.pl/

 

125ml milk

2019 02 22 ZEA 1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: minister; współpracy; ardanowski; rozwoju; dyrektor; zjednoczonych; emiratach; rolnictwa; polskich; zakresie; polskiej; zdrowia; bezpieczeństwa; polski; produktów; klimatu; lutego; emi;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »