Wiceminister, zwracając się w imieniu ministra Stanisława Kalemby do organizatorów i uczestników forum, poinformowała o bieżących działaniach resortu rolnictwa, a także omówiła aktualny stan prac nad kształtem budżetu unijnego na lata 2013-2020. Zwróciła uwagę na fakt, że opracowano Wstępny zarys Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który został opublikowany na stronie ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi i zachęciła do zapoznania się z jego treścią. Zaprosiła również, wszystkich zainteresowanych wypracowaniem jak najlepszych założeń PROW 2013-2020, do włączania się w prace grup roboczych opiniujących proponowany kształt Programu.
O podejściu UE do innowacji w sektorze rolno-spożywczym w nowej perspektywie, mówił prof. Andrzej Babuchowski – radca minister, szef wydziału ds. rolnictwa i rybołówstwa w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. – Innowacyjność jest strategiczna nie tylko dla skutecznego wyjścia z kryzysu, lecz także ze względu na jej rolę w definiowaniu pozycji państw w wymiarze globalnym. Obecnie na forum instytucji unijnych podkreśla się, że należy wzmacniać transfer wiedzy i zwiększać innowacje – podkreślił minister Babuchowski i dodał, że obecnie tempo wzrostu naszego kraju na tle innych krajów UE plasuje Polskę na 3 miejscu.
Odnosząc się do głównego tematu tegorocznej edycji forum, a mianowicie programów dla rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020, Zofia Szalczyk podkreśliła, że nowa perspektywa to nowe wyzwania i kolejne możliwości. Omawiając dotychczasowe prace negocjacyjne na forum UE wiceminister skupiła się na I i II filarze Wspólnej Polityki Rolnej i poinformowała również o zmianach, które są projektowane. – W ramach nowej perspektywy planowane jest wprowadzenie pogłębionej regionalizacji programów. Będziemy współdecydować, które mechanizmy będą realizowane w danym regionie i w jakiej skali. Ponadto, w nawiązaniu do prezentacji prof. Babuchowskiego, wiceminister podkreśliła, że PROW 2013-2020 będzie programem bardzo silnie odnoszącym się do zagadnienia innowacyjności. – Projekty będą musiały wykazywać innowacyjny charakter realizowanej inwestycji – zaznaczyła.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2013-2020, powiedziała wiceminister Szalczyk, ma służyć poprawie konkurencyjności sektora rolnego, zrównoważonemu zarządzaniu zasobami naturalnymi i wspierać działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważonego rozwoju terytorialnego obszarów wiejskich.
Celem dzisiejszych rozmów była prezentacja najnowszych informacji o budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020, w odniesieniu do rolnictwa i sektora rolno-spożywczego. Uczestnicy zgodnie przyznawali, że taka wiedza ułatwi przygotowanie się do wyzwań i możliwości nowej perspektywy finansowej UE. Pomoże rolnikom i przedsiębiorcom sektora rolno-spożywczego w skutecznym zaplanowaniu przedsięwzięć rozwojowe, podnoszące potencjał produkcyjny gospodarstw i zakładów, wspomagając tym samym dynamiczny rozwój całego regionu i kraju. Ponadto wśród głównych celów konferencji znalazły się zagadnienia wzmocnienie roli samorządu w rozwoju rolnictwa i sektora rolno-spożywczego w regionie wielkopolskim.
Uczestnikami Wielkopolskiego Forum Rolniczego są laureaci i nominowani konkursu Wielkopolski Rolnik Roku, przedstawiciele samorządów miast i gmin Wielkopolski, podmioty gospodarcze branży rolno-spożywczej, organizacje rolnicze, instytuty naukowe i organizacje oraz instytucje działające na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego.
Merytoryczna część spotkania wzbogacona została o część artystyczną – występ zespołu Łany, rodem z Wielkopolski.
W drugiej części dnia podsekretarz stanu Zofia Szalczyk spotkała się z laureatami konkursu AgrarEkspert roku 2012. Wiceminister pogratulowała zarówno nagrodzonym, jak nominowanym, czyli rolnikom osiągającym bardzo dobre wyniki produkcyjne i ekonomiczne w swoich gospodarstwach, dbającym o dobrą praktykę rolną i dobrostan zwierząt. Zofia Szalczyk podkreśliła, że są oni niekwestionowanymi ekspertami w swoich dziedzinach prowadzenia działalności rolniczej.
Konkurs, organizowany przez redakcję miesięcznika „Top agrar Polska”, ma na celu wyłonienie ekspertów w swoim fachu, osiągających najlepsze wyniki rolników, producentów w pięciu kategoriach: uprawa pszenicy jakościowej, produkcja rzepaku, produkcja prosiąt, produkcja mleka, bydło mięsne. Wydarzenie zostało zorganizowane pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Galeria zdjęć: